بلاگ

مقالات

معرفی کاردانو (Cardano)، همه چیز در مورد قاتل اتریوم

معرفی کاردانو (Cardano)، همه چیز در مورد قاتل اتریوم

اگه در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده باشید حتما اسم‌هایی مثل اتریوم، بیت کوین و کاردانو به گوشتان خورده است. اما سوال اینجاست که کاردانو چه تفاوتی با بقیه پلتفرم‌ها دارد؟ چه چیزی این پلتفرم را از بقیه مجزا می‌کند.

cardano یا ADA یکی از سریع‌ترین‌ پیشرفت‌ها را داشته است. این پلتفرم در زمینه سرعت گزینه بی‌رقیبی است و بزرگ‌ترین نقطه قوت آن این است که به طور مداوم تکنولوژی خود را بهبود می‌بخشد. این آدا را از بقیه جدا می‌کند و آن را تبدیل به یکی از سریع‌ترین پلتفرم‌ها می‌کند.

دسترسی راحت به محتوا
Cardano چیست؟
عملکرد کاردانو چگونه است؟
کاربردهای کاردانو
از کجا کاردانو بخریم؟
همکارهای Cardano
تفاوت کاردانو با اتریوم و بیت کوین
هدف نهایی آدا چیست؟
کلام آخر

آدا به دنبال این است که پلتفرمی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) باشد. در کاردانو امکان ساخت و اجرای قرارداد هوشمند وجود دارد. به این صورت DAppها به وجود می‌آیند. به این ترتیب در این پلتفرم امکان ساخت پروتکل‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز وجود دارد. این چیزی است که آدا به دنبالش است.

ویژگی منحصر به فرد دیگر cardano پروتکل proof-of-stake آن است. PoS در این پلتفرم به گونه‌ای طراحی شده است که مصرف انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. این پروتکل مقیاس پذیری و هماهنگی بی‌نظیری نیز دارد.

این کم مصرف بودن کاردانو باعث می‌شود تراکنش‌های شبکه سریع و مطمئن باشند. همچنین انجام تراکنش در بلاک چین کم هزینه است و کارمزد ناچیزی برای کاربر دارد.

معرفی کاردانو
معرفی ارز دیجیتال آدا

Cardano چیست؟

کاردانو یک بلاک چین نسل سوم با پروتکل PoS و ساخته شده در 2017 است. ADA توکن رسمی این پلتفرم است.

مشابه بقیه ارزهای دیجیتال آدا می‌تواند برای ذخیره اطلاعات یا انتقال وجه استفاده شود. آدا روی بلاک چین کاردانو کار می‌کند و Cardano از الگوریتم اروبروس استفاده می‌کند.

قلب هر بلاک چین الگوریتمی است که از آن برای ساخت بلاک‌ها و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. کاردانو از اروبروس استفاده می‌کند که یک الگوریتم است که با استفاده از پروتکل PoS تراکنش‌ها را تایید می‌کند و بلاک‌ها را می‌سازد. Ouroboros توسط کارشناسان حوزه رمزنگاری ساخته شده است. این الگوریتم با متدهای پیشرفته و پیچیده ریاضی و علمی ساخته شده است تا بهره وری و امنیت آدا را افزایش دهد.

این پلتفرم تکنولوژی بی‌نظیر و بسیار کارآمدی دارد. این تکنولوژی توسط تیم توسعه کارآمد کاردانو ساخته شده است تا آینده بلاک چین و توکن آن یعنی ADA را به خوبی تامین و تضمین کند.

PoS استفاده شده توسط Cardano برای کاهش مصرف انرژی هنگام اضافه شدن بلاک‌ها ساخته شده است. همچنین پروتکل پلتفرم یک مکانیزم اجماع کارآمد و قابلیت پذیر دارد. این مکانیزم باعث می‌شود انجام تراکنش‌های شبکه ارزان و سریع باشند.

عملکرد کاردانو چگونه است؟

بعد از این توضیحات در مورد کاردانو جتما الان می‌خواهید بدانید این بلاک چین چگونه کار می‌کند. با ما همراه باشید تا طرز کار آن را بررسی کنیم.

لایه توافق کاردانو

این لایه در واقع لایه حسابداری بلاک چین است. اینجا جاییست که کاربران آدا را با سرعت بسیار بالا و کارمزد کم دریافت می‌کنند. یکی از نقاط قوت کاردانو این است که لایه محاسباتی و حسابداری جدا است. به این صورت پلتفرم نظم بیشتری خواهد داشت.

لایه محاسباتی کاردانو

این لایه الگوریتم اجماع اروبروس را در برمی‌گیرد. پروتکل امنیت شبکه را تامین می‌کند، قرارداد هوشمند را ممکن می‌کند و قابلیت‌های پیشرفته دیگری نیز به پلتفرم می‌دهد.

استفاده Cardano از ریاضیات باعث امنیت بیشتر پلتفرم شده است. این ویژگی امکان حملات هک را کاهش داده است.

طبق معمول تمام PoSها، کاردانو نیز در ازای قفل کردن آدا مبلغ مشخصی پاداش به کاربران اعطا می‌کند.

اوروبروس بسیار کارآمد است زیرا با وجود تعداد کمی کاربر فعال نیز می‌تواند عملکرد خود را به خوبی حفظ کند. برای کاهش حتی بیشتر مصرف انرژی، استخرهای استیک نیز به وجود آمده اند. کاربران می‌توانند عضو استخرها شوند و با حضورشان تراکنش‌ها را حتی در صورت آفلاین بودن کاربران ممکن کنند.

کسانی که ADA خود را استیک کرده اند آدای بیشتری به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. استیکینگ به امنیت بلاک چین کمک می‌کند.

معرفی کاردانو
معرفی ارز دیجیتال آدا

کاربردهای کاردانو

آدا می‌تواند مثل پول نقد برای انتقال اعتبار استفاده شود. این چیزی مشابه کاربرد فعلی بیت کوین و اتریوم است.

اما اخیرا کاردانو ادعا می‌کند یک پلتفرم برنامه‌های غیرمتمرکز با لایه ای دارای چند دارایی است که می‌توان از قرارداد هوشمند در آن استفاده کرد.

اگه در دنیای رمز ارز فعالید حتما شنیده اید که به کاردانو لقب قاتل اتریوم را بدهند. این دو پلتفرم بخاطر شباهت‌هایی که دارند با یک دیگر مقایسه همچنین این دو نتورک قابلت‌های یکسانی نیز دارند.

معرفی کاردانو
معرفی ارز دیجیتال آدا

کاربران می‌توانند اتریوم و آدا را برای مقاصد یکسانی استفاده کنند. مثل استفاده از قراداد هوشمند یا ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز.

تفاوت این دو پلتفرم این است که PoW اتریوم انعطاف کمتری نسبت به اروبروس Cardano دارد.

انعطاف بیشتر به معنای سرعت بیشتر در ثبت تراکنش‌ها است. قابلیت ارسال و دریافت سریع دارایی‌ها با کارمزد کم خواهان زیادی در سراسر دنیا دارد.

از کجا کاردانو بخریم؟

آدا ارز محبوبی است و می‌توانید در تقریبا هر صرافی آن را بخرید.

تعدادی از این صرافی‌ها coinbase، eTero و بایننس هستند.

فقط یک اکانت بسازید، اکانت خود را شارژ کنید و ADA بخرید.

همکارهای Cardano

بنیاد کاردانو:

یک موسسه غیرانتفاعی در سوئیس است. این موسسه با هدف گسترش شبکه کاردانو با دولت‌ها و موسسات همکاری می‌کند.

IOHK:

 یک شرکت توسعه بلاک چین مستقر در هنگ کنگ

Emurgo:

شرکتی برای توسعه و پشتیبانی مشاغلی که با هدف استفاده از فناوری کاردانو تشکیل شده اند؛ است.

تفاوت کاردانو با اتریوم و بیت کوین

کاردانو برای حل مشکلات ارزهای نسل اول و دوم مانند بیت کوین و اتریوم طراحی شده است:

  • مقیاس پذیری
  • قابلیت همکاری
  • پایداری

مقیاس پذیری:

مقیاس پذیری به این معناست که چند انتقال در هر ثانیه در شبکه در یک بلوک تایید می‌شود. با افزایش حجم تراکنش ها، تعداد انتقال شبکه در یک بلوک کاهش می‌یابد.

شبکه کاردانو از Ouroboros، یک الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می کند. این الگوریتم منجر به کاهش هزینه های انرژی و پردازش سریع تر تراکنش ها می‌شود.

همکاری پذیری:

همکاری پذیری به مشکل اساسی چندین شبکه بلاک چین اشاره دارد. این مشکل عدم وجود ارتباط کامل بین رمز ارزها است. اینجاست که اشخاص ثالث، صرافی‌های آنلاین و غیره، قادر به ایجاد بازار خود هستند. آن‌ها به این صورت به جریان ارزش بین شبکه ها تأثیر می‌گذارند.

 Cardano به گونه‌ای طراحی شده است که به کاربران امکان می‌دهد تراکنش‌های بین شبکه ای را از طریق زنجیره‌های فرعی انجام دهند. یک زنجیره فرعی در اصل بلاک چین متفاوتی است که به بلاک چین اصلی متصل می شود. این اتصال یک پیوند گسترده بین شبکه‌های بلاک چین ایجاد می‌کند.‌این اتصال امکان انتقال توکن‌های دیجیتالی بین آن‌ها را فراهم می‌کند.

پایداری:

پایداری در مورد رونق مالی شبکه است. تیم IOHK در حال کار بر روی یک مدل خزانه مرجع است. در آن خزانه بودجه شبکه از طریق پیشنهادهای پذیرفته شده از طریق یک سیستم رای گیری تامین می‌شود. این وجوه به حساب بانکی واریز می‌شوند. انتظار می رود این مبلغ هزینه‌های سالانه عملیات را پوشش دهد.

پایداری همچنین به جامعه شبکه مربوط می‌شود. به ویژه اینکه آیا این شبکه به اکثریت کاربران جامعه خدمت می‌کند یا چند گروه خاص. شبکه به گونه ای طراحی می شود که از هرگونه شکاف احتمالی جلوگیری شود. از آنجا که همانطور که در مورد اتریوم مشاهده کردیم، جامعه رمزنگاری گاهی اوقات می‌تواند تفرقه افکن باشد.

هدف نهایی آدا چیست؟

هدف نهایی کاردانو تبدیل شدن به بخشی از زیرساخت‌های عمومی است.

 شبکه ملی تحقیق و آموزش یونان یکی از اولین سازمان‌هایی است که از شبکه کاردانو استفاده کرده است. شبکه آموزشی از کاردانو برای ثبت نام و تأیید مدارک دانشجویی استفاده می کند. سه دانشگاه در حال حاضر در این پروژه مشارکت دارند. انتظار می رود که تعداد بیشتری نیز در آن شرکت کنند.

کلام آخر

در این مقاله فهمیدیم که کاردانو پلتفرمی مثل اتریوم است که از قرارداد هوشمند پیروی می‌کند. بلاک چین کاردانو قابلیت ساخت DAppها را نیز دارد.

پروتکل اجماع کاردانو با هدف کاهش انرژی مصرفی و افزایش سرعت شبکه ساخته شده است.

سرعت بالا و امنیت زیاد این بلاک چین باعث رشد و محبوبیت آن شده است. توکن این بلاک چین ADA نام دارد و از آنجایی که محبوب است می‌توانید آن را در تقریبا تمام پلتفرم‌های ارز دیجیتال معامله کنید.

مقاله منتشر شده توسط میگ بیت فقط جنبه آموزشی دارد و نباید به عنوان یک توصیه اقتصادی یا پیشنهاد برای انجام سرمایه‌گذاری تلقی شود. قبل از انجام هرگونه فعالیت اقتصادی تمام نکات مهم را در نظر بگیرید.

نویسنده: Zahra behbahani

13 آذر 1400

امتیاز دهید

3.1

225