بلاگ

مقالات

شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال+بررسی تفاوت و شباهت و مزایا و معایب هرکدام

شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال+بررسی تفاوت و شباهت و مزایا و معایب هرکدام

ارزهای دیجیتال برای نگهداری، انتقال و خرید و فروش، از کیف پول و شبکه انتقالی استفاده می‌کنند. در زمان انجام معاملات و مبادلات ارز دیجیتال، بسیار مهم و ضروری است که به بلاک‌چین مورد استفاده آن ارز توجه کنیم زیرا تا کنون بیش از 9 هزار ارز دیجیتال معرفی شده که هر یک از آن‌ها از یک شبکه بلاک‌چین خاص استفاده می‌کنند و هر بلاک‌چین برای انتقال و خرید و فروش ارز دیجیتال تعدادی قانون دارد که هنگام انجام تراکنش‌های مختلف باید مورد توجه قرار بگیرند. همچنین همه ارزها از یک شبکه برای انتقال استفاده نمی‌کنند و تنها ارزهایی که در بستر یک شبکه بلاک‌چین مشترک هستند از یک شبکه یکسان بهره می‌برند. اما شبکه های انتقال ارز دیجیتال چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟.

شبکه ارز دیجیتال چیست؟

شبکه ارز دیجیتال یکی از مفاهیم زیرشاخه شبکه بلاک چین است. شبکه ارز دیجیتال در واقع مسیر انتقال ارز دیجیتال است. هر ارز دیجیتال در شبکه مشخصی انتقال داده می‌شود. البته بعضی ارزها در شبکه‌های مختلف قابل انتقال هستند.

انواع شبکه‎ های انتقال ارزهای دیجیتال و تفاوت آن‌ها

پیش از آن که به انواع شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال بپردازیم، بهتر است با برخی از مفاهیم مرتبط بیشتر آشنا بشویم:

 • تفاوت کوین و توکن چیست؟ شبکه‌های ارز دیجیتال بسته به نوع ارز، به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند:
  • کوین‌ها: کوین‌ها دارای شبکه بلک‌چین اختصاصی خود هستند و مستقل عمل می‌کنند. مانند: بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین، اتریوم، کاردانو و…
  • توکن‌ها: توکن‌ها شبکه اختصاصی ندارند و بر بستر سایر رمز ارزها کار می‌کنند. مانند: بت، دای، آوی، یرن فایننس، چین لینک، بایننس کوین و…
 • کارمزد چیست؟ برای انجام تبادلات در شبکه‌های ارز دیجیتال، به تایید تراکنش توسط برخی افراد یعنی ماینرها یا نودها نیاز است. این افراد برای صدور این تایید از شما هزینه‌ای را به ازای کارمزد دریافت می‌کنند. مبلغ کارمزد در شبکه‌های مختلف، متفاوت است.
 • زمان انتقال چقدر است؟ زمان انتقال که بر اساس تعداد تراکنش در ثانیه حساب می‌شود، بین آنی تا مدت‌های طولانی متغیر است. بر اساس تفاوت شبکه‌های دیجیتال (سختی شبکه) زمان انتقال تغییر می‌کند.
 • انواع کیف پول: برای نگهداری از ارزهای دیجیتال به کیف پول احتیاج است و هر کیف پولی از هر ارز دیجیتالی پشتیبانی نمی‌کند. پشتیبانی کیف‌های مختلف از ارزها متفاوت است و این عامل می‌تواند باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها شود.

نحوه استفاده از استاندارد توکن

مبادلات ارزهای دیجیتال در اصل به انتقال ارز دیجیتال از کیف پولی به کیف پول دیگر مربوط است. برای این که تراکنش به درستی انجام شود، هر دو کیف پول باید برای انجام تراکنش مربوط به آن ارز دیجیتال تنظیم شده باشند و از آن ارز دیجیتال پشتیبانی کنند. نکته بسیار مهم که قبل از انجام مبادلات باید به آن توجه شود، آن است که اگر یکی از دو کیف پول از ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی نکند، امکان از دست رفتن سرمایه وجود دارد. پس حتما باید قبل از انجام معامله و تبادل، از این که شبکه تبادل توسط هر دو کیف پول پشتیبانی شود اطممینان حاصل کنید.

در برخی موارد یک توکن از چند ارز مختلف پشتیبانی می‌کند. در این موارد شما در انتخاب شبکه آزادی عمل بیشتری دارید و می‌توانید شبکه‌های بیشتری را برای انجام مبادله انتخاب کنید. بعد از آن که مطمئن شدید مبدا و مقصد ارز دیجیتال هر دو از شبکه‌های موجود برای تراکنش آن ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، قبل از تصمیم‌گیری، به دو مورد زیر توجه داشته باشید:

 • کارمزد کمتر برای انجام معامله
 • زمان کمتر برای انجام معامله

انواع شبکه‌های انتقال بلاک چین

شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال از زیرشاخه‌های بلاک چین‌ها محسوب می‌شوند و مسیری هستند که ارزهای دیجیتال طی معاملات طی می‌کنند. این شبکه‌ها انواع بسیاری دارند و کاربران در هنگام خرید باید شبکه ای تحت پشتیبانی کیف پول خود انتخاب کنند. همچنین کارمزد هر شبکه متفاوت از سایرین است. برخی رمز ارزها تنها در شبکه‌های بلاکچین مشخصی انتقال داده می‌شوند در حالی که بعضی دیگر قابل انتقال در شبکه های گوناگون هستند. لذا در هنگام انجام تراکنش ها باید به دنبال شبکه ای بود که از سطح امنیت و سرعت بالایی برخوردار است.

ERC 20

ERC 20 که در سال ۲۰۱۵ توسعه یافت در واقع همان شبکه اتریوم است که در کنار اتریوم بسیاری از توکن ها نیز از آن بهره می برند. مجموعه قوانینی که باید بر روی یک توکن اجرا شوند تا بتواند بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت کند ، استانداردهای ERC 20 نامیده می شوند. باید در نظر داشت که ERC-20 یک کد یا نرم افزار نیست، چرا که استانداردهای آن به گونه ای است که با استفاده از توکن های مختلف این شبکه را بر روی بلاکچین اتریوم توسعه داد. این شبکه بسیار مفید و کاربردی بوده و تراکنش های بسیاری با سرعت بالا بر روی آن انجام می گیرد و کارمزد آن به نسبت سایر شبکه ها کمی بالاست. توکن های این شبکه که به طور اختصاصی ETH نامیده می شوند به دلیل ناسازگاری با استانداردهای ERC-20 ممکن است در برخی معاملات تخریب و نابود شوند. توکن های این شبکه چون در بستر اتریوم فعالیت می کنند فعالیت و ساختاری مشابه با آن دارند و می توان گفت تمامی کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند از توکن های ERC-20 نیز استفاده می کنند و کاربران و سرمایه گذاری می توانند از آن بهره ببرند.

مزایا و معایب شبکه ERC20

مزایا:

 • این توکن‌ها، در حقیقت همه چیز را ساده‌‌تر کرده است. قبل از روی کار آمدن این توکن‌ها، هر برنامه‌ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت.
 • استاندارد ERC20، فرآیند ایجاد یک توکن را بسیار آسان کرده و به همین علت بود که اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم ICOها در سال ۲۰۱۷ شناخته شد.

معایب:

 • توکن‌های ERC20 دارای برخی مشکلات هستند. در حقیقت ممکن است به صورت ناخواسته زمانی که به عنوان یک روش پرداخت به جای اتر در قراردادهای هوشمند به کار می‌روند، تخریب شوند. برای حل این مشکل اتریوم به دنبال ایجاد استاندارد جدیدی به نام  ERC-223 است.

BEP-2

نماد این شبکه BNB و متعلق به صرافی Binance است. در این شبکه قوانینی تعریف شده که توکن‌ها باید طبق آنها عمل کنند و در آن توسعه دهندگان قادر خواهند بود توکن‌هایشان را در بلاک چین بایننس توسعه و بهبود بخشند. کارمزد تراکنش ها در این شبکه به نسبت ERC-20 است و از سرعت بالایی برخوردار است و در هر تراکنش با مقدار BNB موجود در شبکه پرداخت می شوند. کیف پول‌های BEP2 با bnb شروع می‌شوند. برخی از کوین های ثابت مثل stably و truechain در این شبکه مشغول فعالیت شده اند و بیت کوین نیز نسخه ای تابع از BEP2 انتشار داده که از سرعت و امنیت این شبکه بهره می‌برد.

BEP-20

BEP-20 یک استاندارد رمزی در Binance smart chain است که با هدف ارائه قالبی منعطف برای راه اندازی توکن ها در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرد. همچنین انتقال رمز ارزها در این شبکه با BNB انجام می شود که اعتبارسنج‌ها را برای کسب پاداش BNB به انجام معاملات در بلوکه تشویق می کند. نماد این شبکه BSC است و کیف پول های آن با OX آغاز می شوند. کارمزد معاملات در این شبکه بسیار کم و نسبت به شبکه های دیگر ناچیز است.بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال از توکن‌های BEP-20 پشتیبانی می کنند و این شبکه با سرعت زیاد در شبکه‌های مختلف مانند ماشین مجازی اتریوم می‌تواند فعالیت کند.

TRC

TRC-20

TRC-20 یک استاندارد توکن بر اساس قرارداد هوشمند هنگام استفاده از شبکه در پلتفرم غیرمتمرکز ترون است. همه توکن‌ها به منظور تعویض، انتقال ، اشتراک گذاری توکن و پشتیبانی کیف پول های دیجیتالی از یک سری مقررات پیروی می‌کنند. ارز بومی ترون TRX نامیده می شود و توسعه دهندگان برای توسعه ی قراردادهای هوشمند خود در TRC-20 باید TRX را تهیه کنند. ترون از قدرت و سرعت نسبتا بالایی در انجام تراکنش‌ها برخوردار است که همین امر باعث جلب کاربران زیادی به این شبکه شده است، از طرفی انجام تراکنش در این شبکه هیچ کارمزدی ندارد که بر محبوبیت این شبکه می‌افزاید. در شبکه ترون افراد با تولید محتوا در این شبکه پاداش دریافت می‌کنند و می‌توانند این پاداش‌ها را که به صورت توکن هستند در کیف پول دلخواه خود ذخیره کنند.

TRC-10

TRC-10 استاندارد فنی دیگری برای ساخت توکن در شبکه ترون می‌باشد که بدون ماشین مجازی پشتیبانی می‌شود. کاربران در شبکه ترون می‌توانند با هزینه ۱۰۲۴ TRX توکن صادر کنند. ترون برای توسعه ماشین‌های مجازی، معاملات غیر متمرکز، قراردادهای هوشمند، کیف پول و جستجوگران بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

OMNI

omni layer بستری برای ایجاد تجارت دارایی ها و ارزهای دیجیتال سفارشی است. omni یک لایه نرم افزاری است که بر روی محبوب‌ترین و امن‌ترین بلاک چین یعنی بیت کوین ساخته شده و با omni ساخت توکن برای توسعه ی رمز ارزها و یا معامله آن ها در بلاک چین بیت کوین امری ساده می‌باشد و همین سادگی و قدرت امنی باعث شده است تا به پروتکل اصلی توکن مبتنی بر بیت کوین تبدیل شود. فعالان در این شبکه می‌توانند از صرافی های معرفی شده توسط omni layer برای مبادله توکن با سایر توکن ها یا بیت کوین‌ها در بلاک چین بپردازند بدون اینکه نیازی به شخص ثالث نیازی داشته باشند جمع بندی ارزهای دیجیتال، ارزهای رمزنگاری شده ای هستند ه به عنوان دارایی یا منبعی برای سرمایه گذاری خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ارزها بر روی شبکه‌های بلاک چین امنی رمزنگاری شده اند و قابل‌انتقال از یک شبکه به شبکه ای دیگر می‌باشند. برخی از شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال مانند omni، ERC، TRC و… که از استانداردهای خاصی پیروی می کنند به عنوان شبکه های انتقال شناخته می شوند. برخی از این شبکه‌ها از توکن و ارز خاصی پشتیبانی می‌کنند و برای نگهداری توکن‌های آن‌ها کیف پول‌هایی لازم است که از استاندارد آن ها پشتیبانی کنند.

نویسنده: Fateme Zare

17 آذر 1400

امتیاز دهید

2

69