بلاگ

مقالات

نحوه استخراج اتریوم چگونه است؟ تمام ابزارهای مورد نیاز برای ماین کردن اتریوم

نحوه استخراج اتریوم چگونه است؟ تمام ابزارهای مورد نیاز برای ماین کردن اتریوم

اتریوم(Ethereum)چیست؟

اتریوم یک رمزارز بسیار محبوب که بعد از بیت‌کوین در جایگاه دوم قرار دارد و آن را میتوان با خریدن یا ماین کردن (استخراج) به‌دست آورد.

همچنین اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری غیر متمرکز و منبع باز مبتنی بر بلاک‌چین است و این امکان را فراهم می سازد تا قراردادهای هوشمند و برنامه‌های توزیع شده بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالثی ساخته و اجرا شود.

استخراج اتریوم

به‌طور کلی برای استخراج اتریوم باید مراحل زیر را طی کنید:

 • تهیه سیستم سخت‌افزاری قدرتمند (ریگ استخراج)
 • ایجاد کیف‌پول اتریوم به منظور دریافت اتر‌های استخراج شده
 • شروع کار با اجرای نرم‌افزار ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج

قبل از رفتن به سراغ استخراج اتریوم باید بدانید که این کار مانند یک سرمایه‌گذاری است و هر سرمایه‌گذاری ریسک دارد. بنابراین، استخراج اتر یا هر ارز‌دیجیتال دیگری به معنای زدن دستگاه به برق و ثروتمندشدن نیست. عوامل زیادی ازجمله قیمت اتر، هزینه برق، هزینه سخت‌افزار، تغییرات شبکه و استهلاک سخت‌افزار در سودآوری استخراج نقش مهمی ایفا می‌کنند.

 همچنین، با اینکه شروع ماینینگ کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما این فعالیت دارای پیچیدگی‌های فنی زیادی است که توجه‌نکردن به آن‌ها گاهی اوقات باعث خرابی سخت‌افزار و حتی آتش‌سوزی می‌شود.

ریگ استخراج اتریوم

استخراج یا همان ماینینگ نیاز به داشتن سیستم سخت‌افزاری قدرتمند و برق است، البته برروی کاغذ، کامپیوتر‌های خانگی و لپ‌تاپ هم میتوان این کار را انجام داد اما به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد و به‌صرفه نیست.

این روزها عمده استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شود، البته دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC) هم برای اتریوم به بازار عرضه شده‌است، اما همچنان کارت گرافیک اصلی‌ترین سخت‌افزار استخراج اتر است.

ابزارهای استخراج اتریوم، gpu

برای استخراج اتریوم با GPU،باید یک ریگ ریگ استخراج کارت‌گرافیک تهیه کنید. ریگ (Rig) به معنای یک پک از سخت‌افزارها است. در حقیقت ریگ کارت گرافیک مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی است و از همان سخت‌افزارها در آن استفاده می‌شود، با این تفاوت که تعداد زیادی کارت گرافیک روی آن نصب شده است.

قطعات مورد نیاز برای یک دستگاه ریگ استخراج

 • کارت گرافیک قدرتمند

اصلی ترین بخش ریگ استخراج اتریوم کارت‌های گرافیک آن است، برای استخراج اتریوم به کارت گرافیک قدرتمند و مناسب این کار نیاز دارید. برای کار ماینینگ، مدل های خاصی از کارت‌های گرافیک‌ AMD و Nvidia مناسب هستند، البته بهتر است مدلی را انتخاب کنیم که اکثر ماینرها از آن استفاده کرده و به نوعی امتحان خود را پس داده اند.

در حال حاضر، مطرح‌ترین GPU‌هایی که در کار استخراج فعال هستند، عبارت‌اند از:

بهترین کارت‌های گرافیک AMD برای ماینینگ:

 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۵۶ – قدرت هش: Mh/s ۴۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰۰ – قدرت هش: ۵۱ Mh/s
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۶۴ – قدرت هش: Mh/s ۵۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۶۸۰۰ – قدرت هش: Mh/s ۶۴
 • کارت گرافیک AMD Radeon VII – قدرت هش: Mh/s ۸۱

بهترین کارت‌های گرافیک Nvidia برای ماینینگ:

 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۰
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۲
 • کارت گرافیک Nvidia GTX Ti ۱۶۶۰– قدرت هش: Mh/s ۲۵
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 • کارت گرافیک Nvidia GTX Ti ۱۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۸
 • کارت گرافیک NVIDIA GTX ۱۶۶۰ Super – قدرت هش: Mh/s ۲۸
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۴
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ Super – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX Ti ۲۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۵۲
 • کارت گرافیک Nvidia RTX Ti ۳۰۶۰– قدرت هش: Mh/s ۵۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۸۵
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۹۰ – قدرت هش: Mh/s ۱۱۰

توجه داشته باشید که قدرت‌هش یا هش‌ریت (HASH RATE) هر کارت‌گرافیک در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است .

دستگاه های مورد نیاز برای استخراج اتریوم

کارت‌های گرافیک دمای زیادی تولید می‌کنند، بنابراین حتماً استخراج را در یک اتاق خنک و با فن‌های مناسب انجام دهید، دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از سیستم‌های هشدار گرما استفاده کنید.

همچنین، به یاد داشته باشید مصرف برق کارت‌های گرافیک بسیار بالا است، پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج‌شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتماً قبل از شروع استخراج هزینه برق خود را محاسبه کنید تا از به‌صرفه‌بودن ماینینگ مطمئن شوید.

 • شاسی ریگ

وسیله‌ای برای سوار‌کردن قطعات ریگ است. شاسی باید به‌گونه ای باشد که قطعات، به‌خصوص کارت‌های گرافیک به خوبی روی آن پیچ و نامتعادل نباشند.

چیزی که در مورد شاسی خیلی اهمیت دارد، محکم‌‌بودن و ثابت‌ماندن قطعات روی آن است. کارت‌های گرافیک و حافظه SSD نباید از جای خود تکان بخورند.

 • منبع تغذیه (پاور) مناسب

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات نوع پاور بسیار مهم است. شاید برای سیستم‌های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت کند؛ اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلاً برای شش گرافیک میان رده، پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PLUS GOLD به بالا نیاز است. از آنجا که مقدار سرمایه‌گذاری و مدل و تعداد کارت‌ گرافیک‌ها می‌تواند متفاوت باشد، در هنگام جمع‌آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

 • RAM

استتخراج به رم زیادی نیاز ندارد اما اگر بخواهید از سیستم خود در فعالیت‌های دیگری استفاده کنید می‌توانید یک رم ۸ یا ۱۶ گیگابایتی استفاده کنید.

 • پردازنده مرکزی (CPU)
ابزارهای مورد نیاز برای استخراج اتریوم، cpu

برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. برای هر ریگ با تعداد انگشت شماری کارت گرافیک یک پردازنده مرکزی‌ کاملاً معمولی با قدرت متوسط که به مادربرد شما سازگار باشد کافی‌ است. برای راحتی بیشتر در هنگام اجرای نرم‌افزارها می‌توانید پردازنده‌ای با ظرفیت بیشتر از میزان مورد نیاز تهیه کنید. به‌عنوان نمونه، پردازنده اینتل سری SKYLAKE مدلPENTIUM G 4400 برای یک ریگ ماینینگ گزینه مناسبی است.

 • حافظه (درایوSSD)

برای نصب سیستم‌عامل و اجرای نرم‌افزارهای استخراج به حافظه ذخیره‌سازی نیاز دارید. برای سرعت بیشتر و سهولت کار، یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD مناسب است؛ اما می‌توانید از هاردهای معمولی هم استفاده کنید.

 • کابل‌های موردنیاز

برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل‌های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل‌های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک‌ها و مادربرد حتماً موردنیاز است.

 • مادر برد

و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادربردی با تعداد بالای اسلات‌های PCI Express استفاده کنید. مادربردASUS B250 MINING EXPERT در حال حاضر بهترین گزینه برای ماینرها محسوب می‌شود. این مادربرد از ۱۹ کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند. بااین‌حال، نسبت به نیاز خود می‌توانید گزینه‌های ارزان‌تری را انتخاب کنید.

 • اینترنت ثابت و مودم

استخراج به حجم بالای اینترنت نیاز ندارد؛ اما پایداربودن و قطع‌نشدن مداوم آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج، اینترنت ثابت ADSL یا TD-LTE است. فرایند ماینینگ حجم اینترنت زیادی را مصرف نمی‌کند و حداکثر مصرف یک ماینر معمولی به ۵ گیگابایت در ماه هم نمی‌رسد.

پس از تهیه سخت افزار های مورد نیاز می‌بایست قطعات آن را بر روی مادربرد و شاسی نصب نمایید این کار برای افرادی که قبلاً اسمبل کامپیوتر انجام داده اند، تقریباً ساده است؛ اما اگر تجربه ندارید پیشنهاد می‌شود با کمک یک کارشناس این کار را انجام دهید. همچنین ویدیوهای زیادی هم در یوتیوب وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید؛ فقط کافی است عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

می‌توانید از سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس و حتی سیستم عامل‌های مخصوص ماینینگ برای اجرای نرم‌افزارهای استخراج استفاده کنید. البته کسانی‌که مبتدی هستند میتوانند ویندوز ۱۰ را نصب کنند. به‌دلیل اینکه احتمالاً روی ریگ خود درایور DVD ندارید، می‌توانید ویندوز را از طریق فلش مموری نصب کنید. همچنین نیاز است آخرین نسخه از درایورهای موردنیاز کارت گرافیک و همچنین درایور کارت شبکه را هم نصب کنید.

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم‌عامل، حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اترهای استخراج‌شده را دریافت کنید.

کیف‌پول دیجیتال چیست؟

نرم افزاری که کلید‌های عمومی و خصوصی را ذخیره کرده و با بلاک‌چین‌های مختلف در تعامل است تا کاربر بتواند ارز خود را ارسال، دریافت و نظارتی برروی تراز حساب مالی خود داشته باشد.

کیف‌پول اتریوم چیست؟

کیف‌پول اتریوم مانند یک حساب بانکی آنلاین است؛ بنابراین شما را قادر به ارسال، دریافت و مدیریت سکه ها می کند. از این رو شما می‌توانید با داشتن یک کیف‌پول اتریوم و استفاده از پلت فرم آن به خرید و فروش اتر مشغول شوید.

ساخت کیف‌پول اتریوم

فرایند ساخت کیف‌پول اتریوم و دریافت آدرس آن بسیار ساده است. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف‌پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به دلخواه از یکی از آن‌ها استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که در انتخاب کیف‌پول دو معیار اعتبار و امنیت در نظر گرفته شود چرا که در دنیای ارز‌دیجیتال و بلاک‌چین هر فرد بانک شخصی خودش است و مسئولیت حفاظت از دارایی‌ها بر عهده خود فرد می‌باشد.

کیف‌پول‌های اتریوم به دو دسته تقسیم میشوند:

 • کیف‌پول‌های نرم‌افزاری

کیف‌پول‌های نرم‌افزاری اتریوم کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را روی گوشی‌های تلفن همراه اندروید و IOS یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز، لینوکس و مک) نصب کرد. برخی از کیف‌پول‌ها هم تحت ‌وب‌ هستند و با مرورگرهای اینترنتی (مانند کروم) می‌توان در آن‌ها حساب ایجاد کرد.

 • کیف‌پول‌های سخت‌افزاری

کیف‌پول‌ سخت‌افزاری (Hardware wallet)، دستگاهی فیزیکی است که به‌طور ویژه برای ذخیره‌سازی امنِ دارایی‌های دیجیتال طراحی شده است. این دستگاه کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال را به شکل آفلاین (بدون نیاز به اینترنت) در خود ذخیره می‌کند و به همین دلیل امنیت بیشتری نسبت به کیف‌پول‌های دسکتاپ و موبایلی دارد. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری دارای ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای هستند که امکان حمله از سوی هکرها را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند، به این معنی که هکرها نمی‌توانند بدون اجازه دارنده، به دارایی‌ها دسترسی پیدا کنند.

تعدادی از بهترین کیف پول های اتریوم:

نامنوع
کیف پول مای اتروالتنرم افزاری/تحت وب
کیف پول متامسکنرم افزاری/افزونه مرورگر
کیف پول تراست والتنرم افزاری/موبایل
کیف پول لجرسخت افزاری/باید از فروشگاه های معتبر خریداری شود
کیف پول ترزورسخت افزاری/باید از فروشگاه های معتبر خریداری شود

پس از آماده کردن تجهیزات و کیف پول اتریوم میرسیم به مرحله آخر شروع کار با اجرای نرم‌افزار ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج یک محل مجازی است که در آن استخراج‌کنندگان قدرت سخت‌افزارهای خود را روی هم می‌ریزند و همه برای استخراج تلاش می‌کنند. در این روش، هر ماینر یا استخراج‌کننده بر اساس میزان توان پردازشی خود سود می‌برد.

برای اتریوم استخر های استخراج زیادی وجود دارد که هر استخر استخراج باتوجه به توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت خدمات خود متفاوت است.

از بهترین استخر های اتریوم میتوان به سه استخر استخراج اترماین (Ethermine) تواف‌پول (۲fpool) و اسپارک‌پول (spark pool) اشاره کرد.

کلام آخر

مدت زمان انتقال اتریوم، بسته به عواملی چون شلوغی شبکه و مقدار کارمزد مشخص شده، متفاوت است. البته یکی دیگر از فاکتورهای موثر در مدت زمان انتقال اتریوم، تعداد تراکنش‌هایی است که باید تایید شوند. همچنین انتقال اتریوم به صرافی‌ها نیز به دلیل نیاز به تاییدات بیشتر، مدت زمان بیشتری هم می‌طلبند.

نویسنده: Zahra behbahani

21 آذر 1400

امتیاز دهید

1.6

105