بلاگ

مقالات

آموزش خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران

آموزش خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران


با توجه به قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و همچنین ادامه سیر صعودی آن‌ها در ماه های اخیر، همه مردم آن را یک رویا در نظر می‌گرفتند. برای بیت کوین عجیب نبود که گاهی اوقات در اخبار ظاهر شود. بنابراین، مدت زیادی نگذشت که در معرض دید عموم قرار گرفت و به نوعی به فرهنگ پاپ مالی تبدیل شد.

همه عاشق طرح سریع ثروتمند شدن هستند، به خصوص پس از شنیدن در مورد افرادی که توانستند پس از 3-5 سال نگهداری بیت کوین‌های استخراج شده / خریداری شده خود میلیونر شوند.

در نتیجه، از چندی پیش افزایش بی‌سابقه‌ای در حجم تجارت جهانی ارزهای دیجیتال در سراسر جهان وجود داشته است. مهم نیست که در کدام کشور زندگی می‌کنید، در حال حاضر سر و صدای زیادی در اطراف ارزهای دیجیتال در جریان است. بیت‌کوین هر هفته در اخبار ظاهر می‌شود و سلبریتی‌ها از رمزنگاری‌ها استقبال می‌کنند و این نشان می‌دهد که رمزارزها واقعاً توجه مردم عادی و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند.

در واقع برخی از سرمایه‌گذاران اصلی اعم از مدیران اجرایی و مردان تجاری، همین چند سال پیش ارزهای دیجیتال را یک شوخی می‌دانستند.

ایران در این زمینه با دیگر کشورها تفاوتی ندارد. در واقع، با کاهش ارزش ریال ایران (IRR) هر ساله به دلار، علاقه به سرمایه گذاری در سایر ارزها در بین مردم ایران همچنان افزایش می‌یابد. به همین دلیل به عنوان تنها راه قانونی در کشور، محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند.

تحریم‌های بانکی آمریکا علیه ایران

ایران از نظر مالی از بازار جهانی جدا شده است. ایرانی‌ها با استفاده از ویزا، مسترکارت و پی پال نمی‌توانند مستقیماً از اینترنت خرید کنند. ایرانیان همچنین نمی‌توانند مستقیماً به دلار درآمد داشته باشند یا معاملات جهانی را انجام دهند. (مانند سرمایه گذاری در بازار سهام جهانی و …)

با توجه به دلایل ذکر شده، به نظر می‌رسد که ارزهای رمزنگاری شده در ایران بیش از هر جای دیگری می‌توانند قدرت را در دست بگیرند و برنده واقعی در چنین شرایطی باشند. ماهیت ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین مانع از اعمال کنترل مستقیم دولت‌ها و سیستم های بانکی جهانی بر آن‌ها شده است. این امر ارزهای دیجیتال را به یک دارایی بسیار جذاب در ایران تبدیل می‌کند.

ابهام و پیچیدگی‌ها در بازار ارزهای دیجیتال ایران

آیا تجارت ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است؟

بانک مرکزی ایران تا کنون نه ارزهای رمزنگاری شده را پذیرفته و نه رد کرده است. صرفاً قوانینی برای آن‌ها وجود ندارد. این خلأ در مقررات، ایران را به بازار سیاه ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. بعضی از صرافی‌های دارای مجوز، نمی‌توانند به سادگی ارزهای رمزنگاری شده را معامله کنند زیرا برای ایرانیان تحریم شده‌اند.

فاقد “Enamad” (قانونی‌ترین گواهی تجارت آنلاین در ایران)

ای‌نماد تنها گواهینامه مهم برای کسب و کارهای آنلاین ایرانی است. این گواهی که دارای یک سیستم رتبه بندی (1 تا 5 ستاره) است، مشروعیت تجارت آنلاین را تضمین می‌کند و به کاربران اطمینان می‌دهد که در آن‌جا ایمن هستند. وب‌سایت‌هایی که این گواهی را دارند، تمام اطلاعات لازم را ارائه می‌دهند تا در صورت بروز مشکل (مثلاً کلاهبرداری) قابل ردیابی و بازپرداخت باشند.

جالب اینجاست که هیچ یک از وب سایت‌های صرافی ارزهای دیجیتال ایرانی Enamad را دریافت نکرده‌اند. دلیل این امر این است که رگولاتورها در ایران به سادگی این گواهی را برای مشاغل مرتبط با ارزهای دیجیتال (چه آنلاین و چه آفلاین) صادر نمی‌کنند. علیرغم این‌که برخی از این وبسایت‌ها دارای ای‌نماد هستند، گواهینامه آن‌ها برای سایر فعالیت‌ها و شعب آن‌ها (وسترن اتحادیه، صدور پی پال، ویزا، مسترکارت و …) صادر شده است. هیچ یک از این وبسایت‌ها گواهی‌ای برای تجارت ارزهای دیجیتال ندارند و این برای مشتریان بسیار نگران کننده است.

پنج روش مختلف برای خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران

در حال حاضر 5 روش وجود دارد که می‌توانید در ایران با آن‌ها ارزهای دیجیتال معامله کنید. هر کدام از آن‌ها محاسن و معایب خاص خود را دارند.

1-خرید و فروش از طریق صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال ایرانی

چند سال پیش، تعداد کمی صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال با مقدار عرضه بسیار کم در ایران وجود داشت اما پس از این‌که رمزارزها در چند سال گذشته به جریان اصلی تبدیل شدند، هر هفته صرافی‌های جدید ارزهای دیجیتال در ایران ظاهر شدند. البته با تقاضای بسیار بیشتر، اکنون عرضه بیشتری نسبت به قبل ارائه می‌کنند (اگرچه هنوز عرضه کافی برای پاسخگویی به تقاضای فعلی نیست).

Digiarz.com وبسایتی است که قانونی‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در ایران را بر اساس قیمت خرید / فروش و نظرات مثبت و منفی که از کاربران دریافت می‌کنند فهرست می‌کند.

مزایا

شاید بزرگ‌ترین مزیت تجارت در این وبسایت‌ها، سهولت و راحتی ارسال و دریافت دارایی باشد. پذیرفته‌شده‌ترین روش پرداخت آنلاین، پرداخت از طریق کارت‌های نقدی بانکی است و اکثر این وب‌سایت‌ها به این شکل عمل می‌کنند.

آن‌ها سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای خرید ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند و دلیل آن استفاده از درگاه‌های پرداخت آنلاین است.

داشتن درگاه پرداخت آنلاین کارت نقدی برای وبسایت‌ها در ایران، نوعی گواهی برای کسب و کار قانونی است. با این حال، این کافی نیست، زیرا معتبرترین گواهی برای کسب و کارهای آنلاین ایرانی، شامل Enamad هستند.

معایب

 • اعتماد: تنها منبع اعتماد این وبسایت‌ها از طریق خواندن نظرات در Digiarz.com، رسانه‌های اجتماعی مانند گروه‌های تلگرام و غیره است. همیشه نیاز است که کاربران شجاع برای اولین بار وبسایت‌های جدید را امتحان کنند و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.
دیجی ارز راهی برای چک کردن اعتبار یک صرافی ایرانی است
 • عرضه کم: از آن‌جایی که خرید ارزهای دیجیتال از طریق PayPal، Visa / MasterCard با موانع زیادی همراه است، اکثر این صرافی‌ها نمی‌توانند تقاضای خریداران را برآورده کنند و این باعث می‌شود قیمت ارزهای دیجیتال حتی بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها بر اساس قیمت دلار باشد.

زمانی که بیت کوین بسیار ارزان است و در دوره اوج تقاضا است، طبیعی است که این وبسایت‌ها در یک ساعت تمام دارایی‌های خود را تمام کنند.

 • احتکار: بسیاری از این وبسایت‌ها متهم شده‌اند که دارایی‌های خود را در زمان پایین بودن قیمت بیت کوین احتکار کرده و بعداً آن‌ها را با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند. آن‌ها این کار را صرفاً با نشان دادن پیام‌هایی مبنی بر تمام شدن عرضه خود انجام می‌دهند، اما بسیاری از خریداران معتقدند که جعلی است و آن‌ها به صراحت در حال احتکار هستند.
 • بازار سیاه: به دلیل عرضه محدود ارزهای دیجیتال در ایران، زمانی که منابع بیت کوین اکثر وبسایت‌ها تمام می‌شود، تعداد کمی از وبسایت‌های باقی مانده بیت کوین خود را حتی با نرخ‌های بسیار بالاتر از قبل ارائه می‌دهند (سوء استفاده از خریداران به هر نحو ممکن).
 • فروش بالا، خرید پایین: همانطور که قبلا ذکر شد یکی از منابع اصلی درآمد آن‌ها خرید با نرخ‌های بسیار پایین تر از کاربرانشان (در مقایسه با ارزش واقعی بیت کوین دلار آمریکا) و فروش آن‌ها با نرخ‌های بسیار بالاتر به سایر کاربران است.
 • فروش انواع بسیار محدود ارزهای رمزنگاری شده: اکثر این وبسایت‌ها فقط بیت کوین و اتر را ارائه می‌دهند و نه بیشتر. با این حال، برخی از آن‌ها هستند که 10 ارز دیجیتال برتر را می‌فروشند (بر اساس coinmarketcap.com)، اما معمولا عرضه آن‌ها برای سایر ارزهای دیجیتال بسیار کم است.

البته این در مقایسه با سایر مشکلات ذکر شده در بالا مشکل چندانی نیست. کاربران می‌توانند به راحتی بیت کوین و اتر خود را با سایر ارزهای دیجیتال در مبادلات ارزهای دیجیتال آنلاین جهانی مانند Binance، Bitfinex و غیره معامله کنند.

 • نیاز به ثبت نام با تعداد زیادی گواهینامه رسمی ملی (خط مشی‌های KYC): سیاست‌های KYC اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال در سراسر جهان را ملزم به دریافت شناسه‌های ملی و سایر اسناد تأیید می‌کند و صرافی‌های ایرانی نیز در این مورد بسیار سخت‌گیر هستند. شاید آن‌ها زودتر از موعد عمل کنند، بنابراین وقتی تجارت ارزهای دیجیتال در ایران تنظیم شود، هیچ مشکلی از نظر قانونی نخواهند داشت. این به شدت از پول‌شویی و انواع فعالیت‌های مالی غیرقانونی جلوگیری می‌کند.

امنیت: همانطور که قبلا ذکر شد، بدون صدور اناماد برای این وبسایت‌ها، هیچ تضمینی برای مشتریان آن‌ها وجود ندارد. در بدترین حالت، اگر به IRR (ریال) پرداخت کنید و بیت کوین دریافت نکنید یا بدتر از آن، اگر بیت کوین را به آن‌ها بفروشید و معادل آن را IRR (ریال) دریافت نکنید، به راحتی می‌توانند ادعا کنند که شما بیت کوین ارسال کرده اید. در این موارد از نظر قانونی هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید زیرا شما در تجارتی شرکت کرده اید که در وهله اول مشمول قانون نیست.

2-خرید و فروش از طریق صرافی‌های آنلاین جهانی ارزهای دیجیتال

استفاده از صرافی های جهانی

به دلیل تجربیات ناخوشایند با صرافی‌های ارزهای دیجیتال ایرانی در ایران، بسیاری از افراد تمایل دارند از واسطه‌هایی مثل Visa / MasterCard و PayPal استفاده کنند تا معاملات خود را با مشهورترین صرافی‌های اینترنتی (GDAX، Bitfinex و …) انجام دهند. (ناگفته نماند که این واسطه‌ها بسیار گران هستند.)

اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال از کاربران خود می‌خواهند تا اسناد احراز هویت (شناسه‌های ملی و ….) را برای تأیید حساب‌های خود قبل از شروع معامله ارائه دهند. واسطه‌های فوق‌الذکر در ایران، در واقع بسیاری از اسناد گواهی شخص ثالث را به شما تحویل می‌دهند تا در روند تأیید به شما کمک کنند.

مزایا

پی پال یکی دیگر از راه‌های خرید ارز دیجیتال است
 • دسترسی به معتبرترین صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتالی مانند GDAX، Bitfinex، Binance، CEX.io و بسیاری دیگر.
 • معامله با ارزش واقعی BTC / USD.
 • معامله با سایر کاربران در صرافی‌ها، برخلاف صرافی‌های ایرانی که در واقع فقط دلال هستند.
 • عرضه ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر: تا زمانی که کاربرانی وجود داشته باشند که بخواهند بیت کوین‌های خود را بفروشند، بیت کوین کافی برای همه وجود خواهد داشت که بتوانند آن را به دست آورند.

معایب

 • سختی‌ها و پیچیدگی‌های تایید اکانت‌ها (برای کاربران ایرانی).

پیچیدگی‌های دریافت و تایید حساب‌های پی پال، ویزا و مسترکارت برای ایرانیان.

استفاده از PayPal همچنین به خدمات VPN یا VPS نیاز دارد تا ممنوع نباشد (به دلیل تحریم‌های مالی ایالات متحده بر سر ایران).

امنیت

اگر چند حادثه هک بزرگ را برای صرافی هایی مانند Mt. Gox یا Coincheck در نظر بگیرید، اکثر این صرافی‌ها از کیف پول‌های ذخیره سازی سرد برای ذخیره دارایی‌های کاربران خود استفاده می کنند، آن‌ها به عنوان امن ترین راه برای معامله دارایی های دیجیتال شما در نظر گرفته می‌شوند. اما به شدت توصیه می‌شود که دارایی‌های خود را برای مدت طولانی در آن‌ها ذخیره نکنید.

با این حال، برای مردم ایران، خطرات گرفتار شدن با استفاده از صرافی‌های تایید شده جعلی یا حساب‌های پی پال همیشه وجود دارد و اگر از طریق آن‌ها دستگیر شوند، تمام سرمایه‌گذاری‌هایشان مسدود شده و از بین می‌رود و هیچ حق قانونی برای پس گرفتن آن‌ها وجود ندارد.

3-خرید و فروش از طریق Webmoney و Perfect money

خرید و فروش بیت کوین و ارز دیجیتال از طریق وب مانی و پرفکت مانی

وب مانی و پرفکت مانی برخی از محبوب‌ترین روش‌های پرداخت آنلاین جایگزین برای ایرانیانی هستند که استفاده از PayPal و Visa / MasterCard را بسیار سخت می‌دانند.

علیرغم این‌که این سرویس‌های پرداخت روسی و چینی همچنان برای ایجاد حساب‌های تایید شده و واریز به واسطه‌ها نیاز دارند، اما همچنان گزینه بسیار محبوبی در ایران در میان معامله‌گران حرفه‌ای هستند. دلیل این امر این است که آن‌ها حداقل بسیار امکان پذیرتر از صرافی‌های ارزهای دیجیتال ایرانی هستند.

مزایا

 • خرید و فروش از طریق وبسایت‌هایی مانند BestChange، OKChanger، Localbitcoins که بسیار قابل اعتمادتر از صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال ایرانی هستند.
 • خرید و فروش بر اساس ارزش واقعی BTC / USD.
 • علیرغم این واقعیت که ایجاد حساب، واریز و برداشت از وب مانی و پول کامل همچنان نیازمند واسطه است، در مقایسه با پی پال، ویزا و مسترکارت محدودیت و ریسک زیادی برای کاربران ایرانی وجود ندارد. این گزینه‌ها برای ایرانیان (حداقل در حال حاضر) بی خطر در نظر گرفته می‌شوند.
 • وب مانی امکان مبادله دلار را مستقیماً به بیت کوین، لایت کوین و بیت کوین کش فراهم کرده است. گزینه‌ای برای تبدیل WMZ (معادل وب مانی دلار آمریکا) به واحدهای ارزی دیگر (WMX — بیت کوین، WMH — بیت کوین کش، WML — لایت کوین)، مستقیماً از حساب Webmoney خود و ذخیره آن‌ها در کیف پول‌های رمزنگاری وجود دارد.

معایب

 • برای این‌که کاملاً واقع بین باشیم، Webmoney و پرفکت مانی در مقایسه با خدماتی مانند PayPal و سایر سیستم‌های پرداختی که در همه جای وب می‌بینید، روش‌های قانونی برای انجام پرداخت نیستند.
 • صرافی‌های زیادی Webmoney / Perfect money را به عنوان روش پرداخت نمی پذیرند. به احتمال زیاد حتی برخی از کسانی که در حال حاضر از آن حمایت می‌کنند، در آینده آن را رها کنند.
 • برای کاربران ایرانی همچنان نیاز به واسطه برای افتتاح حساب، واریز و برداشت (به IRR) وجود دارد.

امنیت

 • صرافی‌ها و وب‌سایت‌هایی که وب‌مانی و پول کامل را می‌پذیرند، به‌خاطر تدابیر امنیتی‌شان چندان شناخته شده نیستند (به جز لوکال بیت‌کوین‌ها).
 • از آنجایی که وب مانی تحت قوانین دولت روسیه فعالیت می‌کند، امکان دارد تصمیم به رد کیف پول‌های ارزهای دیجیتال خود بگیرد.

4-خرید و فروش بیت کوین و اتریوم از طریق وب سایت هایی مانند escrow.com، Localethereum.com

لوکال اتریوم و لوکال بیت کوین مثال‌هایی از یک روش خرید بیت کوین و اتریوم هستند

خرید و فروش بیت‌کوین از طریق وب‌سایت‌های امنی مانند Localbitcoins.com یکی از محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای تجارت بیت‌کوین به صورت همتا به همتا است.

وبسایت‌های خرید همتا به همتا امن هستند اما در میان ایرانیان محبوب نیستند

وب‌سایت‌هایی مانند Localbitcoins.com و Localethereum.com به شما امکان می‌دهند فهرست خریداران و فروشندگان خود را بر اساس کشور، مکان، روش‌های پرداخت و ارز انتخابی (مثلاً ریال ایران) فیلتر کنید. هنگامی که فروشنده مورد نظر را پیدا کردید، می توانید یک تجارت آزاد با آن‌ها شروع کنید و شرایط خود را در چت تنظیم کنید. سپس آن‌ها موظف به واریز بیت کوین در همان وبسایت هستند. از آنجا می‌توانید پول را با توافق طرفین پرداخت کنید و سپس بیت کوین‌های خود را دریافت کنید.

روش پرداخت مورد نظر برای اکثر معاملات بین ایرانیان، از طریق کارت بانکی است. علیرغم این‌که این نوع پرداخت‌ها آسان‌ترین روش پرداخت در ایران هستند، تعداد زیادی معامله‌گر ایرانی در این وب‌سایت‌ها وجود ندارند. تنها دلیلی که به ذهن خطور می‌کند این است که اکثر ایرانی‌ها حتی نام چنین وب‌سایت هایی را نشنیده اند. اکثر آن‌ها از گروه‌های تلگرام برای شروع معاملات همتا به همتا استفاده می‌کنند (که بسیار ریسک پذیرتر است.)

مزایا

 • تجارت با سایر ایرانیان

تجارت با IRR (ریال ایران)، انجام پرداخت‌ها از طریق روش‌های پرداخت مرسوم ایرانی (مانند انتقال بانکی با کارت نقدی یا حتی نقدی).

معاملات بدون اعتماد با استفاده از سیستم امن ارائه شده.

بدون نیاز به آپلود مدارک تاییدی مانند شناسنامه ملی و غیره.

معایب

 • تعداد کمی از کاربران ایرانی در این سایت‌ها فعالیت دارند و در حال حاضر در ایران چندان شناخته شده نیستند؛ در نتیجه تعداد فروشندگان و خریداران در ایران بسیار کم است.
 • عرضه محدود: از آن‌جایی که در این نوع وب‌سایت‌ها، حجم معاملات مستقیماً به تعداد کاربران بستگی دارد، بنابراین حجم معاملات بسیار پایینی را به همراه دارد. این بدان معناست که اگر به دنبال خرید یا فروش مقادیر بالای بیت کوین / اتر هستید، احتمالا کسی را برای تجارت در این وبسایت‌ها پیدا نخواهید کرد.
 • این وبسایت‌ها نیاز به چت و مذاکره از قبل را دارند و به همین دلیل، معاملات برای بسیاری از مواقعی که قیمت‌ها دائماً در نوسان هستند، به اندازه کافی سریع نیست.

امنیت

 • سیستم سپرده گذاری امنیت، تجارت شما را در پس زمینه تضمین می‌کند. لازم نیست نگران کلاهبرداری طرف دیگر باشید. کل فرآیند تجارت بدون اعتماد است.

5-خرید و فروش مستقیم و همتا به همتا

این روش کاملاً همتا به همتا است و هیچ واسطه یا حتی سرویسی در این بین وجود ندارد.

خرید همتا به همتا یکی از راه‌های خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ایران است.

در این روش، معامله‌گران معمولاً یکدیگر را در چت‌های گروهی (گروه‌های تلگرامی در ایران بسیار پرطرفدار هستند) پیدا می‌کنند و در مورد شرایط معامله مذاکره می‌کنند. گاهی اوقات در صورت امکان، جلساتی را در دنیای واقعی ترتیب می‌دهند تا قبل از انجام هر معامله‌ای با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

پرداخت در این روش به هر روش متعارف مورد قبول در ایران، قابل انجام است. مانند کارت‌های نقدی، حواله‌های بانکی، پول نقد یا حتی چک‌های بانکی.

مزایا

 • یافتن معامله گران در همه جا: معمولا به صورت آنلاین در گروه‌های تلگرام، اینستاگرام و فیسبوک انجام می‌شود (تلگرام محبوب ترین گزینه در ایران است).
 • جلسات و معاملات چهره به چهره واقعی (می‌تواند کمبود اعتماد را تا حدی جبران کند).
 • شرایط تجارت بسیار روان (هر دو طرف می‌توانند ترجیحات خود را در هر مرحله تغییر دهند).
 • پرداخت‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند کارت‌های نقدی، حواله‌های بانکی، نقدی یا حتی چک‌های بانکی انجام داد.
 • بدون نیاز به ثبت نام و آپلود هیچ مدرک تاییدیه و … اما هر دو طرف می‌توانند در صورت لزوم، کارت شناسایی را درخواست کنند.

معایب

 • سیستم مرکزی برای سازماندهی مراحل مختلف معاملات وجود ندارد. این می‌تواند مخاطره آمیز باشد.

به دلیل گروه‌های چت درهم، پیدا کردن افراد برای خرید یا فروش می‌تواند برای برخی افراد چالش برانگیز باشد.

 • خیلی سخت (و غیرعاقلانه) است که به افرادی که نمی‌شناسید اعتماد کنید و بدون هیچ مرجع مرکزی یا سیستم امنی، تجارت با آن‌ها را شروع کنید.
 • آن‌ها نیاز به چت و مذاکره از قبل دارند و به همین دلیل، معاملات برای بسیاری از مواقعی که قیمت‌ها دائماً در نوسان هستند، به اندازه کافی سریع نیست.

امنیت

از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی، سیستم یا واسطه‌ای در فرآیند تجارت ندارد، هر دو طرف می‌توانند کلاهبردار باشند. راه‌های زیادی وجود دارد که یک معامله می‌تواند اشتباه پیش برود (نقد جعلی، چک‌های بانکی نامعتبر و غیره). بنابراین خطرات زیادی برای این نوع معاملات وجود دارد و توصیه می‌شود که این کار را فقط با کسانی که می‌شناسید و به آن‌ها اعتماد دارید، انجام دهید.

کلام آخر

اگر بخواهم خلاصه‌ای از بهترین روش‌های تجارت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در ایران بنویسم، می‌توانیم مراحل زیر را دنبال کنیم.

اگر از طریق اقوام خود در کشورهای خارجی به Visa / MasterCard یا PayPal دسترسی دارید، یا اگر از واسطه‌ها برای دستیابی به این خدمات راحت هستید، بهترین راه معامله ارزهای دیجیتال در صرافی‌های آنلاین جهانی (مانند GDAX، cex.io، Bitfinex و ….) است.

اگر هنوز هم با واسطه‌ها راحت نیستید، گزینه بعدی برای شما استفاده از وب مانی و پول کامل است.

گزینه بعدی می‌تواند خرید یا فروش از طریق صرافی‌های جهانی آنلاین ایرانی باشد.

سریع ترین و ساده ترین گزینه:
علیرغم بسیاری از جنبه‌های منفی که در مورد صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال ایران گفتیم، آن‌ها همچنان سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای خرید ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند و دلیل آن استفاده از درگاه‌های پرداخت آنلاین است که سریع‌ترین و آسان‌ترین روش پرداخت در ایران است.

منبع

نویسنده: Zahra Mashayekh

10 بهمن 1400

امتیاز دهید

1

40