بلاگ

مقالات

بهترین روش‌های معاملاتی ارز دیجیتال در سال 2022

بهترین روش‌های معاملاتی ارز دیجیتال در سال 2022


استراتژی معاملاتی با سبک معاملاتی متفاوت است. هشت استراتژی معاملاتی سطح بالا وجود دارد که هر معامله‌گر باید آن‌ها را بداند.

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی طرحی است که از تجزیه و تحلیل برای شناسایی شرایط خاص بازار و سطوح قیمت استفاده می‌شود در حالی که تحلیل بنیادی برای پیش‌بینی حرکت قیمت استفاده می‌شود. بیش‌تر استراتژی‌ها بر شاخص‌های فنی خاص تمرکز دارند.

تفاوت بین استراتژی معاملاتی و سبک معاملاتی چیست؟

اگرچه بین «سبک» و «استراتژی» نظریه‌های زیادی وجود دارد، اما تفاوت‌های مهمی را شامل می‌شوند که هر معامله‌گری باید آن‌ها را بداند.

سبک معاملاتی یک برنامه کلی برای مدت زمان انجام معامله و مدت زمانی است که موقعیت‌ها را باز نگه می‌دارید اما استراتژی یک روش بسیار خاص برای تعیین این است که در کدام نقاط قیمتی وارد معامله شده و از آن خارج شوید.

سبک معاملاتی طبق ترجیحات شما در هنگام معامله در بازار شکل می‌گیرد، مانند تعداد دفعات معامله، بلندمدت یا کوتاه مدت بودن آن و…

یک سبک معاملاتی می‌تواند بر اساس نحوه رفتار بازار تغییر کند، اما به این بستگی دارد که آیا می‌خواهید معامله خود را تا زمانی که شرایط مساعد باشد، باز نگه‌دارید یا آن را کنار بگذارید.

بهترین استراتژی‌های معاملاتی

برخی از محبوب‌ترین استراتژی‌های سطح بالا عبارتند از:

  • تجارت ترند (Trend trading)
  • تجارت محدوده نوسان (Range trading)
  • تجارت شکست (Breakout trading)
  • تجارت معکوس (Reversal trading)
  • تجارت شکاف (Gap trading)
  • تجارت جفت (Pairs trading)
  • آربیتراژ (Arbitrage)
  • تجارت لحظه‌ای (Momentum trading)

معاملات ترند

استراتژی معاملاتی ترند به تحلیل تکنیکال برای شناسایی جهت حرکت بازار متکی است. این استراتژی معمولاً یک استراتژی میان مدت در نظر گرفته می‌شود که برای سبک‌های معاملاتی تریدرها مناسب است، زیرا هر موقعیت تا زمانی که ادامه داشته باشد، این استراتژی باز می‌ماند.

قیمت یک دارایی می‌تواند روند صعودی یا نزولی داشته باشد. اگر می‌خواهید یک موقعیت خرید داشته باشید، زمانی این کار را انجام دهید که فکر می‌کنید بازار به بالاترین سطح می‌رسد اما اگر می‌خواهید یک موقعیت فروش کوتاه را داشته باشید، فکر کنید که کف قیمت کجا می‌تواند باشد؛ سپس این کار را انجام دهید.

محصولات مشتق شده و اهرمی – مانند CFDها – انتخاب‌های محبوبی برای استراتژی‌های پیروی از ترند هستند، زیرا معامله گران را قادر می‌سازد که هم تریدرهایی بلند مدت و هم کوتاه مدت باشند.

در این بخش یک سپرده اولیه کوچک (به نام مارجین) برای باز کردن یک موقعیت بزرگ‌تر قرار می‌دهید. توجه داشته باشید که معاملات اهرمی ریسک بالایی دارند و ممکن است بیش از مبلغ سپرده اولیه خود ضرر کنید، زیرا کل سود یا زیان شما بر اساس اندازه کل موقعیت است. پس مطمئن شوید که مراحل مدیریت ریسک را می‌دانید.

معامله گران ترند از اندیکاتورهایی برای شناسایی اصلاحات استفاده می‌کنند که حرکت‌های موقتی بر خلاف ترند غالب هستند. معامله گران ترند اغلب توجه کمی به اصلاحات می‌کنند، اما مهم این است که تأیید کنیم که این یک حرکت موقتی است نه یک حرکت معکوس کامل و اغلب سیگنالی برای بستن معامله است.

برخی از محبوب‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال که در استراتژی‌های دنبال‌کننده ترند گنجانده شده‌اند عبارتند از میانگین متحرک، شاخص قدرت نسبی (RSI) و میانگین شاخص جهت‌دار (ADX).

معامله محدوده نوسان

Range Trading یک استراتژی که به دنبال سود بردن از یکپارچگی بازارها است – اصطلاحی که قیمت بازار را توصیف می‌کند و در خطوط حمایت و مقاومت باقی می‌ماند. معاملات محدوده نوسان در میان تریدرهای کوتاه مدت (معروف به اسکالپر) محبوب است، زیرا بر کسب سود کوتاه‌مدت تمرکز می‌کند، با این حال می‌توان آن را در تمام بازه‌های زمانی و سبک‌ها مشاهده کرد.

در حالی که معامله گران ترند بر روند کلی تمرکز می‌کنند، معامله گران محدوده نوسان بر نوسانات کوتاه مدت قیمت تمرکز می‌کنند. زمانی که قیمت بین دو سطح صاف در حال حرکت باشد و در بالاتر یا پایین‌تر از آن شکسته نشود، پوزیشن‌های خرید باز می‌کنند.

این یک استراتژی محبوب در معاملات فارکس است، زیرا بسیاری از معامله‌گران از این ایده که «بازار ارزهای روان در یک محدوده معاملاتی محدود باقی می‌ماند» با نوسانات قابل توجهی در بین این سطوح، عمل می‌کنند. این بدان معنی است که معامله گران کوتاه مدت می‌توانند از این نوسانات بین سطوح حمایت و مقاومت شناخته شده استفاده کنند.

طیف وسیعی از اندیکاتورهای دیگری نیز وجود دارد که معامله‌گران محدوده نوسان از آن‌ها استفاده می‌کنند. مانند نوسانگر تصادفی یا RSI که سیگنال‌های خرید و فروش بیش از حد را شناسایی می‌کند. معامله گران محدوده نوسان نیز از ابزارهایی مانند باند بولینگر یا اندیکاتورهای فراکتال استفاده می‌کنند تا تشخیص دهند چه زمانی ممکن است قیمت بازار از این محدوده خارج شود که نشان می‌دهد زمان بسته شدن موقعیت فرا رسیده است.

معامله شکست

معامله برک آوت، استراتژی ورود به یک روند معین در اسرع وقت است و آماده است که قیمت از محدوده خود خارج شود. معامله شکست معمولاً توسط معامله گران روزانه و معامله گران نوسانی استفاده می‌شود، زیرا از حرکات کوتاه مدت تا میان مدت بازار سود می‌برد.

معامله‌گرانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند به دنبال نقاط قیمتی می‌گردند که نشان‌دهنده شروع یک دوره نوسان یا تغییر در احساسات بازار است. با ورود به بازار در سطح صحیح، معامله‌گران شکست‌خورده می‌توانند حرکت را از ابتدا تا انتها انجام دهند. (معمولا یک سفارش ورود محدود را در اطراف سطوح حمایت یا مقاومت قرار دهید، به طوری که هر شکست یک معامله را به طور خودکار انجام دهد.)

بیشتر استراتژی‌های معاملات شکست بر اساس سطوح حجم هستند، زیرا این تئوری فرض می‌کند که وقتی سطح حجم شروع به افزایش کند، به زودی از سطح حمایت یا مقاومت خارج می‌شود. به این ترتیب، شاخص‌های محبوب شامل شاخص جریان پول (MFI)، حجم موجودی و میانگین متحرک وزنی حجم است.

معاملات معکوس

استراتژی معاملاتی معکوس مبتنی بر شناسایی زمان تغییر جهت یک روند فعلی است. هنگامی که معکوس اتفاق افتاد، استراتژی بسیاری از ویژگی‌های استراتژی معاملاتی ترند را به خود می‌گیرد – زیرا می تواند برای مدت زمانی دوام بیاورد.

معکوس می‌تواند در هر دو جهت رخ دهد، زیرا یک نقطه عطف در احساسات بازار است. معکوس صعودی نشان می‌دهد که بازار در انتهای یک روند نزولی قرار دارد و به زودی به یک روند صعودی تبدیل می‌شود. در حالی که یک بازگشت نزولی نشان می‌دهد که بازار در بالای یک روند صعودی قرار دارد و احتمالاً به یک روند نزولی تبدیل خواهد شد.

هنگام معکوس شدن معاملات، مهم است که مطمئن شوید که بازار به سادگی در حال عقب نشینی نیست. اصلاح فیبوناچی یک ابزار رایج برای تأیید این‌ است که آیا بازار از سطوح اصلاحی شناخته شده پیشی گرفته است یا خیر. شایان ذکر است که برخی اصلاحات فیبوناچی را یک پیشگویی خود برآورده می‌دانند، زیرا سفارشات زیادی در اطراف این سطوح جمع می‌شوند و قیمت را به جهت دلخواه سوق می‌دهند.

مهم است که شاخص‌های فنی را با سایر اشکال تجزیه و تحلیل ترکیب کنیم، خواه این ابزارها فنی باشند یا تحلیل بنیادی.

معامله شکاف

این استراتژی زمانی رخ می‌دهد که در آن هیچ فعالیت تجاری انجام نشده باشد و قیمت یک دارایی به شدت بالا یا پایین حرکت کند؛ به این معنی که بازار با قیمتی متفاوت از بسته شدن قبلی باز شده است.

اگر معامله‌گر شکاف هستید، احتمالاً معامله‌گری روزانه هستید که این شکاف‌های قیمتی را از یک روز قبل تماشا می‌کند و به دنبال فرصت‌هایی بین این بازه و بازه معاملاتی روز بعد است. یک محدوده باز که از بسته شدن روز قبل بالاتر می‌رود، یک «شکاف» است که معمولاً به معنای طولانی شدن است، در حالی که محدوده باز شدنی که کمتر از بسته شدن روز قبل است به معنای فرصتی برای کوتاه شدن است.

تجارت جفت

این نوع استراتژی به معنای یافتن جفت ابزار هم‌بسته ای است که در آن رابطه ارزش گذاری از بین رفته است_خرید ابزارهایی با قیمت پایین و فروش ابزارهای گران قیمت-

هدف از این استراتژی، کسب سود بدون توجه به شرایط بازار مانند روند نزولی، روند صعودی و غیره است.

آربیتراژ

آربیتراژ یک معامله یا مجموعه‌ای از معاملات است که در آن شما بدون ریسک کردن، سود می‌کنید. نمونه‌ای از این امر می‌تواند یافتن فرصتی در دو دارایی معادل باشد که در آن یکی از دارایی‌ها بالاتر از دیگری قیمت‌گذاری شده است و از خرید دارایی با قیمت پایین‌تر در حالی که هنوز ارزش آن کمتر است، استفاده می‌شود.

فرصت‌های آربیتراژ بسیار کم وجود دارد زیرا بسیاری از معامله گران نیز ممکن است آماده باشند و به سرعت این فرصت‌ها را از آن خود کنند. در این مورد، لبه آربیتراژ به سرعت ناپدید می‌شود زیرا معامله گران بیشتری به بازار سرازیر می‌شوند تا فرصت را معامله کنند.

تجارت لحظه‌ای

استراتژی معاملاتی لحظه‌ای، بر اساس روند قیمت و جهتی است که آن‌ها در پیش گرفته‌اند. این استراتژی در جایی اتفاق می‌افتد که حرکت شدید قیمت وجود داشته باشد و معامله‌گرانی که در حال خرید و فروش دارایی‌ها هستند، مخصوص یک دوره زمانی اند.

هنگامی که یک تغییر قیمت وجود دارد، حرکت در جهت دیگری تغییر می‌کند.

بهترین استراتژی معاملاتی برای شما چیست؟

زمانی که صحبت از معامله به میان می‌آید، هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد و استراتژی هیچ فردی دقیقاً یکسان نخواهد بود. استراتژی‌ای که برای شما بهترین نتیجه را دارد به تمایل شما به ریسک، سبک معاملاتی، سطح انگیزه شما و موارد دیگر بستگی دارد.

همیشه تا آنجا که می‌توانید قبل از ورود به بازارهای زنده تحقیق کنید و یک حساب آزمایشی برای تقویت مهارت های خود بوجود بیاورید.

قبل از اینکه استراتژی معاملاتی خود را عملی کنید چه چیزهایی باید بدانید

اجرای استراتژی شما می‌تواند زمان، فداکاری و تمرین نیاز داشته باشد. شما می‌توانید با یک حساب آزمایشی شروع کنید و استراتژی خود را در یک محیط بدون ریسک آزمایش کنید.

منبع

نویسنده: Zahra Mashayekh

6 بهمن 1400

امتیاز دهید

1.5

65