بلاگ

مقالات

آوه (Aave) چیست؟

آوه (Aave) چیست؟

آوه پروتکلی در بستر اتریوم است که از فعالیت دیفای و استخرهای وام دهی یا همان لندینگ پول (Lending Pool) پشتیبانی می‌کند.

Aave یکی از رمزارزهای نوظهور DeFi است، یک سیستم وام دهی غیرمتمرکز که به کاربران اجازه می‌دهد وام دهند، وام بگیرند و از دارایی‌های کریپتو سود کسب کنند. همه این‌ها بدون واسطه!

Aave که روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود، سیستمی از قراردادهای هوشمند است که این دارایی‌ها را قادر می‌سازد توسط شبکه توزیع‌شده رایانه‌هایی که نرم‌افزار آن را اجرا می‌کنند ماشین‌های مجازی یا (evm)، مدیریت شوند.

این بدان معناست که کاربران Aave برای مدیریت وجوه خود نیازی به اعتماد به یک موسسه یا شخص خاصی ندارند. آنها فقط باید اعتماد کنند که کد آن همانطور که نوشته شده اجرا می شود.

Aaveدر هسته خود، نرم افزار امکان ایجاد استخرهای وام دهی را فراهم می‌کند که کاربران را قادر می‌سازد 17 ارز دیجیتال مختلف از جمله ETH، BAT و MANA را قرض دهند یا قرض کنند.

مانند سایر سیستم‌های وام دهی غیرمتمرکز در اتریوم، وام گیرندگان Aave باید قبل از اینکه بتوانند وام بگیرند، وثیقه ارسال کنند. علاوه بر این، آن‌ها فقط می‌توانند تا سقف ارزش وثیقه ای که پست می‌کنند؛ وام بگیرند.

وام گیرندگان وجوهی را در قالب یک توکن خاص به نام aToken دریافت می‌کنند که به ارزش دارایی دیگری مرتبط است. سپس این توکن کدگذاری می‌شود تا وام دهندگان سود سپرده‌ها را دریافت کنند.

برای مثال، وام گیرنده ممکن است وثیقه را در DAI پست کند و در ETH وام بگیرد. این به یک وام گیرنده اجازه می‌دهد تا بدون داشتن مالکیت مستقیم، در معرض استفاده ارزهای دیجیتال مختلف قرار بگیرد.

Aave همچنین می‌تواند ویژگی‌های دیگری مانند وام‌های فوری و سایر اشکال صدور بدهی و اعتبار را که از ویژگی‌های طراحی منحصربه‌فرد بلاک چین‌ها بهره می‌برد، معرفی کند.

اوه چطور کار می‌کند؟

Aave احتمالاً به عنوان سیستمی از استخرهای وام‌دهی توصیف می‌شود.

شرکت‌کنندگان وجوهی را که می‌خواهند وام دهند سپرده‌گذاری می‌کنند و این مبالغ سپس در یک استخر نقدینگی جمع‌آوری می‌شوند. وام گیرندگان ممکن است پس از گرفتن وام از آن استخرها استفاده کنند. این توکن‌ها را می‌توان به دلخواه وام دهنده معامله یا انتقال داد.

برای تسهیل این فعالیت، Aave دو نوع توکن صادر می‌کند: aTokens که برای وام دهندگان صادر می‌شود تا بتوانند سود سپرده‌ها را جمع‌آوری کنند، و توکن‌های AAVE که توکن اصلی Aave هستند.

ارز دیجیتال AAVE چندین مزیت را برای دارندگان ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، وام گیرندگان AAVE در صورت گرفتن وام‌های مشخص شده در توکن، کارمزدی دریافت نمی‌کنند. همچنین، وام گیرندگانی که از AAVE به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند، از تخفیف در کارمزد برخوردار می شوند.

مالکان AAVE می توانند در صورت پرداخت کارمزد در AAVE، قبل از اینکه برای عموم مردم آزاد شوند، به بررسی بیشتر وام‌ها بپردازند. وام گیرندگانی که AAVE را به عنوان وثیقه ارسال می‌کنند نیز می توانند اندکی بیشتر وام بگیرند.

وام‌های فلش

Aave اجازه می‌دهد تا وام‌های خاصی به نام “وام‌های فلش” فورا صادر و تسویه شوند. این وام‌ها نیازی به وثیقه اولیه ندارند و تقریباً بلافاصله اتفاق می‌افتند.

وام‌های فلش از یک ویژگی همه بلاک چین‌ها استفاده می‌کنند، و آن این است که تراکنش‌ها تنها زمانی نهایی می‌شوند که یک بسته جدید از تراکنش‌ها، به نام بلوک، توسط شبکه پذیرفته شود.

افزودن هر بلوک جدید به زمان نیاز دارد. در بیت کوین، این زمان تقریباً 10 دقیقه است. در اتریوم، 13 ثانیه است. بنابراین وام فلش Aave در آن دوره 13 ثانیه ای صورت می‌گیرد.

وام فلش به این صورت عمل می‌کند: وام گیرنده می‌تواند از Aave درخواست وجوه کند، اما باید آن وجوه و کارمزد 0.09٪ را در همان بلوک بازپرداخت کند. اگر وام گیرنده این کار را انجام ندهد، کل معامله لغو می‌ شود، به طوری که هیچ وجهی قرض نمی‌گیرد.

در نتیجه، Aave ریسک نمی‌کند و وام گیرنده هم ریسک نمی‌کند.

یک وام گیرنده ممکن است بخواهد از وام فلش برای استفاده از فرصت‌های معاملاتی یا به حداکثر رساندن سود از سایر سیستم‌های ساخته شده بر روی اتریوم استفاده کند. امکان مبادله ارزهای دیجیتال مختلف به صورت خودکار با استفاده از وام‌های فلش برای ایجاد سود معاملاتی وجود دارد.

توجه: وام های فلش برای اجرای حملات به سیستم‌های وام دهی ساخته شده بر روی اتریوم ترکیب شده اند که گاهی اوقات با موفقیت صدها هزار دلار سپرده را به سرقت می‌برند.

مزایا آوه

  1. امنیت
  2. سیستم کملا غیر متمرکز
  3. سادگی استفاده و رابط کاربری مناسب

معایب آوه

  1. نرخ سود کم
  2. وام‌های فلش (فلش لون) به عنوان تهدید برای امنیت شبکه

رمزارزهای استفاده شده در پلتفرم آوه

رمزارزهایی مانند DAI، USDC، TUSD، USDT، SUSD، BUSD، ETH، LEND، BAT، KNC، LINK، MANA، MKR، REP، SNX، WBTCدر پلتفرم وام دهی آوه مورد استفاده قرار می‌گیرند که شناخت آن برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در پروژه آوه را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

جمع بندی

بنیان‌گذار آوه، استنی کولچف (Stani Kulechov) معتقد است که پس از کمی‌سازی ریسک‌ها و حل مشکلات موجود، می‌توان امیدوار بود سرمایه‌گذاران خارج از حوزه ارزهای دیجیتال به این حوزه راه یابند.

نویسنده: Fateme Zare

15 فروردين 1401

امتیاز دهید

0

11