بلاگ

مقالات

شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

احتمالا تاکنون اسم بایننس چین (Binance Chain) را شنیده باشید! بایننس چین یک پروژه بلاک چینی است که در آوریل 2019 توسط صرافی بایننس عرضه شد. توکن بومی این بلاک چین بایننس BNB نام دارد.

صرافی غیر‌متمرکز Binance Dex نیز بر روی همین بلاک چین کار می‌کند و تا به امروز به عنوان پر استفاده‌ترین اپلیکیشن غیر‌متمرکز شناخته شده‌است.

بایننس کوین (BNB)

ارز دیجیتال شبکه بایننس، بایننس کوین یا BNB نام دارد. BNB می‌تواند برای هر دو شبکه بلاک چین Binance Smart Chain و Binance Chain استفاده شود. بایننس کوین می‌تواند برای پرداخت هزینه و کارمزد معاملات صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance DEX)، مبادلات سهام و ارز دیجیتال این شبکه مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توان از رمز ارز BNB برای پرداخت هزینه‌های اجرای قرارداد هوشمند شبکه بلاک چین BSC استفاده کرد. کاربرانی که می‌خواهند به امنیت شبکه کمک کنند و در ازای آن پاداش به صورت BNB دریافت کنند، می‌توانند در اجرای یک قرارداد هوشمند نقش داشته باشند. همچنین نود‌های اعتبار سنج، قدرت تصمیم گیری درباره توزیع مجدد ارز دیجیتال BNB از کارمزدهای دریافت شده را دارند.

چرا شبکه هوشمند بایننس به‌وجود آمد؟

با افزایش بسیار زیاد کارمزدهای شبکه اتریوم، تقاضاها برای یک پلتفرم دیفای سازگار با قراردادهای هوشمند و در عین حال با هزینه کمتر، افزایش یافت.

از این رو صرافی بایننس درصدد بر‌آمد تا پلتفرمی با قابلیت دسترسی به قرار‌داد‌های هوشمند بدون افزایش ازدحام، با میزان کارمزد پایین‌تری نسبت به اتریوم به نام Banance Smart Chain به بازار عرضه نماید .

شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

بلاک چین هوشمند بایننس (BSC) در اصل پاسخی برای دستیابی به قابلیت‌های قرارداد هوشمند بدون افزایش ازدحام در بایننس چین است. بلاکچین هوشمند بایننس به دلیل سازگاری با ماشین‌های مجازی اتریوم (EVM)، قابلیت‌های قرارداد هوشمند را برای اکوسیستم بایننس به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، شبکه هوشمند بایننس تنها یک راه‌حل لایه دوم نیست، بلکه یک بلاک چین مستقل مانند بایننس چین است.

ماشین‌های مجازی اتریوم (EVM)

تمام نودها در شبکه نتورک بر روی ماشین مجازی اتریوم اجرا می‌شوند که این سیستم کمک می‌کند قراردادهای هوشمند اجرا شوند.

به دلیل اینکه تمام این موارد در یک فضای سندباکس اتفاق میفتد، امنیت قابل توجهی را برای اتریوم به همراه می‌آورد که آن را در برابر حملات DDoS ایمن می‌کند که یک استراتژی کاربردی و معمول بین هکران است.

Binance Smart Chain چگونه کار می‌کند؟

Binance Smart Chain هر 3 ثانیه یک بلاک را با استفاده از الگوریتم اثبات سهام تایید می‌کند.

کاربران با استفاده از سیستمی به اسم قدرت اثبات سهام یا به اختیار PoSA، مقداری BNB سهام‌گذاری می‌کنند تا بتوانند به اعتبارسنج تبدیل شوند. آن‌ها یک بلاک معتبر را تایید کرده و در ازای آن هزینه تراکنشی که آن بلاک‌ داشته است را دریافت می‌کنند.

برخلاف اکثر پروتکل‌ها و رمزارزها، هیچ پاداشی از جنس انتشار BNB برای اعتبارسنج‌ها وجود ندارد؛ زیرا BNB یک ارز تورمی نیست و برعکس، سمت عرضه این کوین در طول زمان کاهش می‌یابد؛ چون تیم بایننس به طور منظم اقدام به سوزاندن کوین می‌کنند.

سوزاندن کوین به معنای از رده خارج کردن بخشی از ارزهای در گردش است که به منظور کاهش موجودی در گردش انجام می‌گیرد.

ویژگی‌های Binance Smart Chain

  • سازگاری با ماشین مجازی اتریوم
  • الگوریتم اثبات سهم اعتباری (Proof of Staked Authority): یک نوع خاص از الگوریتم اثبات سهام است. این یعنی بایننس به زودی از الگوریتم Proof of Stake استفاده خواهد کرد.
  • انتقال بین بلاک چینی: امکان تبادل سکه‌ها از طریق پل بین دو بلاک چین وجود دارد.
  • قرارداد بین بلاک چینی (برای معامله و انتقال دارایی)
  • زمان تولید هر بلاک جدید ۳ ثانیه: کندتر نسبت به بایننس چین (۱ ثاینه) و سریع‌تر از اتریوم (۱۳ ثانیه).

پتانسیل رشد BSC در مارکت ارزهای دیجیتال

تا هنگامی که اتریوم، محبوب‌ترین بلاک چین برای قرارداد‌های هوشمند با مشکلاتی مانند سرعت کم، ازدحام، هزینه‌های معاملات و کارمزد‌های بالا سر و کار دارد، می‌توان انتظار داشت شبکه‌های بهتر و مقرون به صرفه‌تری مانند Polkadot ، BSC و Cardano جایگزین آن شود.

جمع بندی

Binance Smart Chain کاربرد‌های بلاک چین بایننس را گسترش می‌دهد و با ویژگی‌ها و امکاناتی که دارد، فضای به‌وجود آمده بین بلاک چین‌های مختلف را پر می‌کند.

با وجود این‌که این سیستم هنوز در ابتدای راه خود است، اما سهام گذاری BNB و انعطاف پذیری و سازگاری‌اش با ماشین مجازی اتریوم این سیستم را تبدیل به یک پلتفرم ایده‌آل برای توسعه‌دهندگان نرم افزار‌های غیرمتمرکز کرده است.

منبع

 

 

نویسنده: Zahra Mashayekh

9 اسفند 1400

امتیاز دهید

0

7