بلاگ

مقالات

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

چگونه دامیننس بیت کوین را درک کنیم: دامیننس بیت کوین چگونه کار می‌کند و چرا مهم است؟

دامیننس بیت کوین معیاری است که نشان می‌دهد چه مقدار از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال از بیت کوین تشکیل شده است. می‌تواند به شما در درک روند بیت کوین و آلت کوین‌ها کمک کند.

مهمترین چیز در مورد دامیننس بیت کوین این است که می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید آلت کوین‌ها در برابر بیت کوین روند نزولی دارند یا صعودی.

هنگامی که دامیننس BTC افزایش می‌یابد، آلت کوبن‌ها در کل ارزش خود را در برابر BTC از دست می‌دهند.

وقتی دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد، آلت‌کوین‌‌ها در کل ارزش بیشتری نسبت به بیت کوین پیدا می‌کنند.

این به این معنی است که در بیشتر موارد شما می‌خواهید زمانی که دامیننس بیت کوین در یک روند صعودی است، در بیت کوین (یا پول نقد) باشید، و سپس در زمانی که دامیننس در روند نزولی قرار دارد؛ می‌خواهید در آلت کوین‌ها باشید.

در بیشتر موارد، یک روند نزولی تند و ثابت در دامیننس در بازارهای گاوی کریپتو اتفاق می‌افتد، زیرا بازارهای صعودی شدید تمایل دارند که سرمایه‌های جایگزین بالاتر از بیت‌کوین را افزایش دهند. به همین ترتیب، عقب نشینی این روند معمولاً نشانه ای از بازار نزولی است.

تقریباً به همین راحتی است. البته، دامیننس بیت کوین می‌تواند پیامدهای متفاوتی در بازه‌های زمانی مختلف داشته باشد، و در نهایت تنها یک ابزار در جعبه ابزار یک معامله‌گر است.

در ادامه با مفهوم دامیننس چگونگی تاثیر گذاری آن بیشتر آشنا می‌شویم.

با انفجار ارزهای رمزنگاری شده برای سرمایه گذاری، معامله گران دائماً به دنبال ابزارهای جدید برای کشف روندها در کریپتو هستند. نسبت دامیننس بیت کوین ابزاری است که معامله گران اخیراً برای کمک به تفاوت در شرایط عمومی بازار بین بیت کوین و سایر کوین‌ها استفاده کرده‌اند.

هنگامی که دامیننس بیت کوین به درستی استفاده شود، می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا معامله آلت کوین‌ها روند قوی تری نسبت به تجارت بیت کوین است یا خیر.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین نسبت بین ارزش بازار بیت کوین به کل بازار کل بازار ارزهای دیجیتال است. وقتی این نسبت را با روند خود بیت‌کوین مقایسه می‌کنیم، می‌توانیم درباره فرصت‌هایی که محیط فعلی بازار ارائه می‌کند اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

برای به دست آوردن درک بهتر از چیرگی بیت کوین، معامله گران باید بدانند که ارزش بازار چیست – و چرا مهم است.

سرمایه گذاری در بازار کریپتو چیست؟

در مورد ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، ارزش بازار (“بازار سقف”) به معنای ارزش کل تمام کوین‌هایی است که تاکنون استخراج شده‌اند. ارزش بازار با ضرب تعداد کوین‌های در گردش در قیمت فعلی بازار یک کوین محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال، تا نوامبر 2021، تقریباً 18.881 میلیون بیت کوین وجود داشت. اگر قیمت بیت کوین 60000 دلار معامله می‌شد، ارزش کل بازار 18.881 میلیون x 60000 = 1.133 تریلیون دلار خواهد بود. این بدان معناست که ارزش کل شبکه بیت کوین 1133 تریلیون دلار است.

رقم 1.133 تریلیون دلاری به خودی خود چندان معنی ندارد تا زمانی که آن را با سایر بازارها مقایسه کنید. به عنوان مثال، کل ارزش تخمینی بازار طلا نزدیک به 10 تریلیون دلار است. این بدان معناست که ارزش بیت کوین حدود 11 درصد از ارزش طلا است. سپس یک سرمایه گذار می‌تواند تعیین کند که آیا فکر می‌کند شبکه بیت کوین در طول زمان ارزش بیشتری خواهد داشت یا اینکه ارزش آن در حال حاضر نیز بیش از حد واقعی‌اش است.

یکی از مزایای ارزهای دیجیتال این است که به راحتی می‌توان تعداد کوین‌های موجود و همچنین قیمت آن کوین‌ها را تعیین کرد. در نتیجه، تعیین ارزش بازار کل کل بازار کریپتو بسیار ساده است که بتوان آن را بر روی نمودار پیدا و نمودار کرد.

رابطه بین دامیننس بیت کوین و ارزش بازار

دامیننس بیت کوین از ارزش بازار بیت کوین و کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در محاسبات خود استفاده می‌کند.

تعیین و نمودار هر دو رقم استفاده شده در این نسبت ساده است. در زیر، ارزش بازار بیت کوین (نمودار سمت چپ)، کل ارزش بازار کریپتو (نمودار وسط)، و دامیننس بیت کوین (نمودار سمت راست) را می‌بینیم.

به طور کلی، شکل و جهت کل ارزش بازار کریپتو از بیت کوین پیروی می‌کند. این تا حدودی به دلیل نفوذ بیت کوین بر کل بازار رمزنگاری است زیرا این اولین، بزرگترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است.

به‌عنوان سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال، ما این را به عنوان یک امر مسلم در نظر می‌گیریم که اکثر مردم جهان اطلاعات کمی در مورد وسعت بازار کریپتو دارند. از این رو، آنها ممکن است بر این باور باشند که بیت کوین تنها ارز دیجیتال موجود است.

در نتیجه، اگر اشتهای خرید ارز دیجیتال وجود داشته باشد، بیت کوین و کل بازار کریپتو افزایش می‌یابند و هر دو ارزش بازار را بالاتر می‌برند. اگر ریسک‌گریزی به بازار کریپتو ضربه بزند، اکثر ارزهای دیجیتال بزرگ نقد می‌شوند و ارزش کل بازار را کاهش می‌دهند.

عوامل موثر بر دامیننس بیت کوین

در روزهای اولیه ارزهای دیجیتال، دامیننس بیت کوین در حدود 95 درصد یا بیشتر بود، زیرا آلت کوین‌های بسیار کمی وجود داشتند که سرمایه گذار را جذب می‌کردند. با این حال، همانطور که آلتکوین‌ها شروع به جلب توجه کردند، سلطه بیت کوین کاهش یافت.

به عنوان مثال، زمانی که در سال 2017 شور و شوق ICO (ارائه اولیه سکه) بالا گرفت، سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها شروع به رشد کرد و دامیننس بیت کوین به 35 درصد کاهش یافت. با شروع سال 2018، سلطه بیت کوین به بالای 70 درصد بازگشت، زیرا بسیاری از آن آلت کوین‌‌ها سقوط کردند.

با آغاز سال 2021، سلطه بیت کوین دوباره شروع به کاهش کرد زیرا سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها با اخبار منفی پیرامون مصرف انرژی بیت کوین و ریشه کنی استخراج بیت کوین در چین که فشاری بر سرمایه گذاری وارد کرد، افزایش یافت.

اگر فرمولی را که نسبت به نام دامیننس بیت کوین را ایجاد می‌کند، از نزدیک بررسی کنیم، این دو متغیر را در محاسبه خواهیم یافت:

  • ارزش بازار بیت کوین
  • ارزش کل بازار کل بازار ارزهای دیجیتال

این دو تأثیر اصلی هستند که نسبت دامیننس بیت کوین را تغییر می‌دهند.

نوسانات قیمت بیت کوین

ارزش بازار بیت کوین نشان دهنده نسبت دامیننس بیت کوین است. از آنجایی که تعداد بیت‌کوین‌های در گردش نسبتاً ثابت است و رشد زیادی نخواهد داشت، بیشترین تأثیر بر ارزش بازار بیت‌کوین، قیمت آن است.

رابطه بین قیمت بیت کوین و ارزش بازار:

توجه داشته باشید که ارزش بازار از نزدیک حرکت قیمت بیت کوین را دنبال می کند و شبیه آن است. همانطور که روند قیمت بیت کوین بالاتر می رود، ارزش بازار آن نیز به طور متناسب روند بالاتری دارد.

با این حال، فقط به این دلیل که ارزش بازار بیت کوین در حال افزایش است به این معنی نیست که دامیننس بیت کوین در حال افزایش است. ارزش بازار بیت کوین فقط یک عدد نسبت است. سرعتی که ارزش بازار بیت کوین با آن حرکت می‌کند با دومین تأثیرگذار بزرگ این نسبت مقایسه می‌شود: ارزش بازار آلت کوین.

نوسانات آلت‌کوین‌ها در ارزش بازار

مخرج نسبت، کل ارزش بازار همه ارزهای دیجیتال است. محاسبه این رقم به دلیل تعداد زیاد ارزهای دیجیتال موجود کمی دشوارتر است. در حال حاضر، بیش از 12000 رمزارز وجود دارد که تعداد زیادی برای ردیابی است. خوشبختانه چندین وب سایت به طور خودکار این محاسبه را انجام می‌دهند.

مواقعی وجود دارد که قیمت بیت کوین در حال افزایش است و ارزش بازار بیت کوین را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. به همین ترتیب، زمان‌های دیگری وجود دارد که سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها سریع‌تر از بیت‌کوین است.

نحوه معامله کریپتو با استفاده از دامیننس BTC

راه‌های زیادی برای استفاده از دامیننس BTC به نفع خود وجود دارد. دو بخش کلی در ارز دیجیتال بیت کوین و آلت کوین هستند. می‌توانیم از این نسبت برای تعیین اینکه کدام یک از این دو روند قوی‌تری برای معامله است استفاده کنیم.

استراتژی 1: استفاده از دامیننس BTC برای تعیین قوی ترین روند

معامله گران می‌توانند از نسبت دامیننس بیت کوین برای تعیین اینکه آیا بیت کوین روند قوی‌تری است یا اینکه سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها پتانسیل بیشتری دارد استفاده کنند. نسبت دامیننس BTC مشخص می‌کند که کدام روند ممکن است از دیگری بهتر عمل کند تا معامله‌گر بتواند بر این اساس موقعیت خود را انجام دهد.

ابتدا روند دامیننس BTC را مشخص کنید. برای مشاهده ایندکس می‌توانید از نمودار TradingView استفاده کنید.

دوم، روند قیمت بیت کوین را در یک بازه زمانی مشابه تعیین کنید.

در نهایت، از این جدول برای کمک به تعیین سوگیری استراتژیک استفاده کنید.

استراتژی 2: معامله با نرخ های بسیار بالا و پایین

بین سال‌های 2018 تا 2021، دامیننس بیت‌کوین از 35 درصد پایین تا 74 درصد متغیر بوده است. با گسترش دائمی جهان ارزهای دیجیتال، بعید است که ارزش این نسبت در آینده به بیش از 74 درصد افزایش یابد. از سوی دیگر، نسبت دامیننس زیر 35 درصد نشان می‌دهد که ارزش کل آلت‌کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین به سرعت در حال گسترش است.

استراتژی دیگری که باید در نظر گرفت، معامله در بازار مناسب زمانی است که این نسبت به حداکثر می‌رسد. وقتی این نسبت به این سطوح تاریخی نزدیک می‌شود، تغییر نسبت در خطر است. بنابراین، زمانی که این نسبت به میزان بسیار بالایی می‌رسد، بازارها برای کاهش نسبت آماده می‌شوند. از سوی دیگر، خواندن بسیار پایین ممکن است راه خود را به افزایش دامیننس بیت کوین منجر شود.

دلیل ساده این امر این است که سرمایه گذاران ارزش یک ارز دیجیتال را بر اساس همتایان آن ارزیابی می‌کنند. اگر مدتی است که سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها سرازیر شده باشد، احتمال افزایش ارزش و ارزش بیت کوین بیشتر می‌شود.

معامله‌گران می‌توانند از جدول زیر به‌عنوان راهنمایی برای تعیین اینکه در زمانی که دامیننس بیت‌کوین در معرض خطر است، روی کدام بازارها تمرکز کنند، استفاده کنند.

طبق تعریف، به ندرت پیش می‌آید که دامیننس بیت کوین به این بالا و پایین های تاریخی برسد. با این حال، زمانی که این نسبت به سطوح شدید برسد، می‌تواند فرصت‌های معاملاتی خوبی را ارائه دهد. با این حال مهم است که ریسک خود را مدیریت کنید، زیرا مشخص شده است که این نسبت این سطوح تاریخی را نقض می‌کند.

آیا دامیننس بیت کوین یک شاخص قابل اعتماد است؟

بازارهای رمزنگاری اکوسیستم‌های پیچیده ای هستند. بنابراین، هیچ سیستمی را نمی‌توان به اندازه استفاده از یک نشانگر ساده کرد. دامیننس بیت کوین تنها یکی از بسیاری از معیارهای ممکن است که محیط فعلی بازار را توصیف می‌کند.

در نتیجه، صرفاً تکیه بر دامیننس بیت کوین به عنوان یک شاخص احتمالاً منجر به ضرر و / یا نتایج متناقض می‌شود.

یکی از کاستی‌ها این است که اخیراً تعداد آلت‌کوین‌ها واقعاً افزایش یافته است و نسبت دامیننس را پایین‌تر می‌کشد. بر این اساس، ما حجم زیادی از داده‌های تاریخی نداریم که بتوانیم روندهای تکرار شونده را شناسایی کنیم.

علاوه بر این، اگر تعداد آلتکوین‌ها در آینده به افزایش خود ادامه دهد، ممکن است این نسبت کوچک‌تر و کوچک‌تر شود و به پایین‌ترین حد خود برسد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است شاخص دامیننس بیت کوین دیگر مفید نباشد.

جمع بندی

نسبت دامیننس بیت کوین ابزاری عالی برای کمک به درک روندهای بازار ارز دیجیتال است. بسته به روندهای موجود در نسبت و قیمت بیت کوین، یک معامله گر می‌تواند تعیین کند که روند قوی تر با آلت کوین است یا بیت کوین.

دامیننس بیت کوین بدون محدودیت نیست. از آنجایی که بازار کریپتو بسیار جدید است، ممکن است در چند سال آینده آلتکوین‌های بیشتری آنلاین شوند و این شاخص منسوخ شود. اما حداقل در حال حاضر، می‌تواند به معامله گران کمک کند تا شرایط بازار کریپتو را بهتر درک کنند.

نویسنده: Fateme Zare

17 اسفند 1400

امتیاز دهید

0

4