بلاگ

مقالات

هاوینگ بیت کوین چیست / همه چیز درباره بزرگترین دغدغه ماینرها

هاوینگ بیت کوین چیست / همه چیز درباره بزرگترین دغدغه ماینرها

هر چهار سال یکبار، مقدار بیت کوین اعطا شده (تحت عنوان پاداش) به استخراج‌کنندگان این ارز دیجیتال در فرایندی که به نام هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) شناخته می‌شود، نصف می‌شود.

محدودیت عرضه بیت کوین


برای درک فرایند هاوینگ بیت کوین، ابتدا باید تئوری عرضه بیت کوین را بررسی کنیم. ساتوشی ناکاموتو (Satasho Nakamoto) بنیان‌گذار بیت کوین، معتقد بود که کمبود می‌تواند در یک چیز بی‌ارزش، ارزش ایجاد کند. جالب است که فقط یک مونالیزا وجود دارد و همین آن را بسیار ارزشمند می‌کند.

بیت کوین از این نظر انقلابی بود که برای اولین‌بار می‌توانست یک محصول دیجیتالی را کمیاب کند. این ارز دیجیتال یه صورتی طراحی شده است که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.

ایده محدودکردن عرضه بیت کوین در مخالفت آشکار با نحوه کار ارزهای معمولی مانند دلار آمریکا شکل گرفت. ارزهای فیات مانند دلار آمریکا در ابتدا با قوانین ثابت ایجاد شده‌اند؛ برای ایجاد یک دلار آمریکا، دولت ایالات متحده نیاز به داشتن مقدار مشخصی طلا در ذخایر خود داشت. این به‌عنوان استاندارد طلا شناخته می‌شد.

با گذشت زمان و نوین شدن اقتصادها این قوانین به‌آرامی از بین رفتند و دولت‌ها در طی شرایط مالی وخیم مانند رکود بزرگ اقتصادی دهه 30 و جنگ جهانی دوم، پول بیشتری چاپ کردند تا اقتصادهای درگیر با مبارزه را تحریک کنند. با گذشت زمان، این قوانین به سیستم امروزی تبدیل شدند که در آن دولت‌ها می‌توانند تقریبا هر زمان که بخواهند پول بیشتری چاپ کنند.

ساتوشی ناکاموتو معتقد بود که این کاهش ارزش پول فیات می‌تواند اثرات فاجعه باری داشته باشد، بنابراین، با کدنویسی مانع از چاپ بیت کوین بیشتر توسط طرفین شد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟


یک محدودیت 21 میلیونی برای تعداد بیت کوین‌ها در کد هسته اصلی بیت کوین وجود دارد. بیت کوین‌های جدید از طریق استخراج به‌عنوان پاداش بلاک منتشر می‌شود. استخراج‌کنندگان کار حفظ و حراست از دفتر کل بیت کوین را انجام می‌دهند و به‌عنوان پاداش، آنها بیت کوین‌های تازه ضرب شده را دریافت می‌کنند.

بااین‌حال، تقریبا هر چهار سال یکبار، پاداش استخراج نصف می‌شود. هر بار نصف شدن میزان ورود بیت کوین جدید به بازار را کاهش می‌دهد، تا اینکه در سال 2140 دیگر بیت کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد.

شاید برایتان جالب باشد که 1 میلیون بیت کوین اول توسط خود ساتوشی در سال 2009 استخراج شد. از آن زمان به بعد حدود 89 درصد کل عرضه بیت کوین استخراج شده است و تنها 2.2 میلیون بیت کوین دیگر تا سال 2140 استخراج خواهد شد.

هاوینگ بیت کوین چطور انجام می شود ؟

هاوینگ بیت کوین بخاطر نرم افزار شبکه اصلی بلاکچین انجام می شود . این نرم افزار نرخ تولید بلاک های جدید را محاسبه می کند . این نرم افزار به قدرت محاسباتی زیادی برای کامپیوتر های شبکه نیاز دارد که آن ها بتوانند طی فرآیندی به نام ماینینگ تراکنش های بیت کوین را تایید کنند و بیت کوین به عنوان جایزه دریافت کنند .

تاریخچه هاوینگ بیت کوین


2009 – پاداش استخراج بیت کوین با مقدار 50 بیت کوین برای هر بلاک آغاز شد.

2012 – اولین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد و پاداش استخراج به 25 بیت کوین کاهش پیدا کرد.

2016 – پس از دومین هاوینگ پاداش استخراج برابر با 12.5 بیت کوین شد.

2020 – در هاوینگ سوم اخیر، پاداش استخراج به 6.25 بیت کوین رسید.

2140 – شصت و چهارمین و آخرین هاوینگ بیت کوین اتفاق خواهد افتاد و هیچ بیت کوین دیگری تولید نخواهد شد.

هاوینگ بیت کوین چه ویژگی خاصی دارد؟


اگر به یک فرد، گروه یا دولت اطمینان داده شود که عرضه پول را تنظیم کنند، باید بتوان به آنها اعتماد کرد تا آن را دست‌کاری نکنند. فرض بر این است که بیت کوین غیرمتمرکز و قابل‌اعتماد است، هیچ کس کنترل‌کننده آن نیست و مفهوم اعتماد در آن بی‌معنی است. از آنجا که بیت کوین توسط هیچ شخص یا گروهی کنترل نمی‌شود، باید قوانین سخت و مشخصی در مورد تعداد بیت کوین ایجاد شده و نحوه انتشار آنها وجود داشته باشد.

با نوشتن یک محدودیت عرضه و روند کاهش برای آن در کد بیت کوین، سیستم پولی این ارز دیجیتال اساسا سنگ تمام می‌شود و تغییر آن عملا غیرممکن خواهد بود. این محدودیت عرضه به این معنا است که بیت کوین نیز نوعی دارایی باارزش مانند طلا است که دارای یک منبع کل است که تغییر آن عملا غیرممکن است.

چه اتفاقی برای استخراج‌کنندگان بیت کوین خواهد افتاد؟


استخراج‌کنندگان بیت کوین سرمایه خود را در سخت‌افزارهای تخصصی استخراج و همچنین برق موردنیاز برای اجرای آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. هزینه این سرمایه‌گذاری با پاداش استخراج آن‌ها جبران می‌شود، اما اگر پاداش آن‌ها نصف شود چه بر سرشان خواهد آمد؟

با نصف شدن پاداش استخراج، انگیزه کار استخراج‌کنندگان برای کار در شبکه بیت کوین نیز با گذشت زمان کاهش می‌یابد. این امر منجر به کمتر شدن تعداد استخراج‌کنندگان و کاهش امنیت شبکه خواهد شد.

به همین دلیل، هنگامی‌که آخرین بیت کوین استخراج شد، با فرض اینکه در پروتکل بیت کوین تغییری عمده ایجاد نشده باشد، استخراجگران پاداش‌هایی را به‌عنوان هزینه تراکنش برای نگهداری شبکه بیت کوین دریافت خواهند کرد.

در حال حاضر، هزینه تراکنش‌ها بخش کوچکی از درآمد استخراج کنندگان را تشکیل می‌دهد اما در سال 2140، این میزان به 100 درصد خواهد رسید.

به طور کل بعد از نصف شدن پاداش بیت کوین، بعضی از استخراج کنندگان ممکن است یک سری محاسبات انجام داده و به این نتیجه برسند که دیگر استخراج برای آن‌ها صرفه ی اقتصادی ندارد و از این چرخه خارج شود . بعضی نیز ممکن است تا دستگاه های خود را بروز کرده و با قدرت بیشتری ادامه دهند .

چرا پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود؟

پاداش بیت کوین بخاطر طراحی نرم افزار آن هر ۲۱۰ هزار بلاک باید نصف شود . در حالی که فرد سازنده ی بیت کوین معروف به  “ساتوشی ناکوموتو” دلایل دقیقی را برای این موضوع معرفی نکرده است اما یک سری تحلیلگران بر این عقیده اند که سیستم طوری طراحی شده است که در ابتدا با پاداش استخراج زیاد، توجه همگان را به خود جلب کند و سپس با گذشت زمان این تعداد کاهش یافته تا هم ارزش بیت کوین بیشتر شود و هم ماندگاری آن طولانی تر. یکی دیگر از دلایل وجود هاوینگ برای بیت کوین و محدود بودن آن به تعداد ۲۱ میلیون عدد می‌تواند ترغیب کاربران به نگهداری از آن باشد تا خرج کردن آن .

تاثیر هاوینگ روی قیمت

نه فقط برای بیت کوین، بلکه در تمام دارایی‌های جهان، اولین فاکتور تعیین کننده قیمت میزان تقاضا می‌باشد . ولی با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت ارزهای دیجیتال در سرتاسر جهان، می‌توان انتظار داشت که تقاضا برای بیت کوین و سایر ارزها زیاد و در نتیجه قیمت آن‌ها افزایش یابد.

هاوینگ، این کمیابی را به کمک پارامترهایی چون ترس از دست دادن فرصت برای ماین و افزایش تقاضا ایجاد می‌کند و به طور غیر مستقیم باعث افزایش قیمت می‌شود.

نویسنده: Fateme Zare

15 دي 1400

امتیاز دهید

2.9

47