بلاگ

مقالات

چین لینک (CHAIN LINK) چیست؟ | همه چیز درباره توکن لینک

چین لینک (CHAIN LINK) چیست؟ | همه چیز درباره توکن لینک

چین لینک (Chainlink) به سرعت در حال تبدیل شدن به ابزار مهمی است که بلاک چین ها برای جمع آوری اطلاعات از دنیای خارج از آن استفاده می کنند. در ادامه با چین لینک بیشتر آشنا خواهید شد و درک خواهید کرد که چه چیزی چین لینک را منحصر به فرد می‌کند.

قراردادهای هوشمند به طور فزاینده ای نقش محوری را در دنیای بلاک چین و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایفا می کنند.
پیاده سازی آنها به تحقق آرمان اصلی بیت کوین و سایر شبکه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند – یعنی افراد را قادر می سازد تا تراکنش های همتا به همتا (P2P) ایمن را با حذف نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک‌ها یا دولت‌ها انجام دهند.
با توجه به عدم وجود یک واسطه مرکزی، توسعه‌دهندگان با چالش یافتن راهی برای ارائه قراردادهای هوشمند با داده‌های دنیای واقعی روبرو هستند که به طور ایده‌آل باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنند تا بتوانند عملکردهای بلندپروازانه‌تری را اجرا کنند. این داده‌ها می‌تواند شامل اطلاعات التقاطی در مورد موضوعات متنوعی مانند نرخ تبدیل ارز، آب و هوا یا حتی امتیاز بازی‌های ورزشی باشد.

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که این جریان اطلاعات بسیار مورد نیاز را در اختیار قراردادهای هوشمندی قرار می‌دهد که روی بلاک چین‌های مختلف اجرا می‌شوند.
هدف آن این است که قراردادهای هوشمند را به ابزاری حتی قدرتمندتر تبدیل کند که آنها را قادر می‌سازد از ورودی های داده پویا جمع آوری شده از منابع خارجی استفاده کنند. این داده‌ها، همانطور که اشاره شد، متنوع هستند و می‌توانند از خوراک‌های قیمت، داده‌های مدیریت زنجیره تامین، دماهای ارسالی از یک حسگر هوشمند، امتیازات یک بازی فوتبال – هر چیزی که با هدف بلاک چین مرتبط باشد، متغیر باشد.
منظور از اوراکل رابطی بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی است. در واقع قراردادهای هوشمند صرفا به داده‌های داخل شبکه بلاک چین دسترسی دارند ولی برای نیل به هدف و اجرای آن‌ها به دسترسی به رویدادهای جهان واقعی نیز نیازمندند که اوراکل ها نقش ابزار ارتباطی آن‌ها و قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند.
Chainlink یک بلاک چین بومی ندارد. در عوض، با چندین بلاک چین به طور همزمان ادغام می‌شود و جریان‌های اطلاعاتی به روز را برای همه آنها فراهم می‌کند. نه تنها به عنوان یک اوراکل بلکه به عنوان یک اوراکل جمع کننده عمل نیز عمل می‌کند.
Chainlink اطلاعات را از بسیاری از ارائه دهندگان داده خریداری و سپس مستقیماً به زنجیره‌های بلوکی ارسال می‌کند. به نفع ارائه دهندگان داده است که فقط اطلاعات دقیق را ارائه دهند، زیرا امتیاز شهرت منفی منجر به حذف آنها از شبکه می‌شود. شبکه اوراکل Chainlink به بلاک‌چین‌هایی مانند اتریوم و همچنین برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) که روی آن‌ها اجرا می‌شوند، قدرت می‌دهد تا به داده‌ها دسترسی داشته باشند و در نتیجه از پلی بین دنیای واقعی و محیط‌های بلاک چین امن استفاده کنند.
اوراکل‌های درون شبکه داده‌ها را از هزاران منبع داده جمع‌آوری، جستجو و اعتبارسنجی می‌کنند و آن‌ها را به Chainlink تحویل می‌دهند، که سپس ورودی‌های پویا را به قراردادهای هوشمند تغذیه می‌کند. همه اینها یک اکوسیستم بلاک چین هوشمندتر و متصل تر را تسهیل می‌کند.

چه چیزی Chainlink را متمایز می‌کند؟


Chainlink پیشگام در ایجاد امکان ادغام داده‌های خارج از زنجیره با قراردادهای هوشمند موجود بود. بنابراین، شهرت زیادی به دست آورده است و در حال حاضر از حمایت چندین بازیگر برجسته در بلاک چین و فضاهای فناوری گسترده تر برخوردار است. در میان دیگران، Huobi ،Brave New Coin و Alpha Vantage همگی شروع به فروش داده‌های خود به Chainlink کرده اند.

از آنجایی که این یک شبکه غیرمتمرکز و منبع باز است، Chainlink تعداد زیادی از کاربران را تشویق می‌کند تا در شبکه چین لینک کار نود‌ها را انجام دهند و به آنها در قالب توکن LINK اصلی خود پاداش می‌دهد.
ارتش کوچکی از اپراتورهای گره، شبکه اوراکل را قادر می‌سازد تا اطلاعاتی مانند داده‌های قیمت‌گذاری را به زنجیره‌های بلوکی تغذیه کند. گره‌های متعدد درخواست داده‌ها را می‌گیرند و ارتباطات با ارائه دهندگان داده‌های دنیای واقعی را تسهیل می‌کنند. هنگامی که آن‌ها داده‌های مورد نظر را داشتند، برای مقایسه پاسخ‌ها به Chainlink Aggregating Contract گزارش می‌دهند. همه اینها بهترین توازن اطلاعات دقیق را با میانگین گیری پاسخ‌ها فراهم می‌کند. گره‌های Chainlink وظیفه اصلی ایمن سازی و اعتبارسنجی میلیاردها دلار ارزش تراکنش را دارند. این وجوه در برنامه‌های DeFi مانند Aave و Synthetic معامله می‌شوند و برای ارائه داده‌های لحظه‌ای ضروری هستند. علاوه بر این، مشارکت Chainlink با گوگل به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند تا به حجم عظیمی از اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

چین لینک چگونه کار می‌کند؟

Chainlink ارتباط بین بلاک چین و منابع داده خارجی را از طریق مراحل زیر تسهیل می‌کند:

Chainlink اوراکل‌ها را با اپراتورهای زنجیره بلوکی که به دنبال اطلاعات دنیای واقعی در یک فرآیند خودکار هستند، مطابقت می‌دهد. این کار را با استفاده از یک نرم‌افزار توافق‌نامه سطح خدمات (SLA) انجام می‌دهد که شرایط و انتظاراتی را که کاربران بلاک‌چین می‌خواهد بیان می‌کند. به عنوان مثال، توسعه‌دهنده‌ای در بلاک چین ممکن است بخواهد قراردادهای هوشمندش با داده‌های نرخ بهره بانکی روزانه پر شود.
چبن لینک (Chainlink) اپراتور بلاک چین را با اوراکل‌هایی مطابقت می‌دهد که می‌توانند دقیق‌ترین اطلاعات را به ازای درخواست خود ارائه دهند. اپراتور SLA را به همراه توکن‌های پیوندی که در قرارداد نگهداری می‌شود، ارسال می‌کند. این توکن‌ها بعداً برای پرداخت به اوراکل‌هایی که اطلاعات دقیقی را ارائه می‌کنند که شرایط قرارداد را برآورده می‌کند، استفاده می‌شود.


پس از انتخاب اوراکل ها، آنها برای به دست آوردن داده های مورد نظر از یک منبع خارجی (به عنوان مثال گزارش نرخ بهره بانکی) دست به کار خواهند شد. اوراکل‌ها این داده‌ها را پردازش کرده و از طریق Chainlink هدایت می‌کنند. Chainlink داده‌ها را جمع آوری و نتایج را ارزیابی می‌کند، در حالی که دقیق‌ترین پاسخ‌ها را انتخاب می‌کند و موارد پرت را کنار می‌گذارد. این تضمین می‌کند که کاربر نهایی فقط اطلاعات صحیح را دریافت خواهد کرد. این اطلاعات جدید از طریق Chainlink به زنجیره بلوکی اپراتور ارسال می‌شود. سپس برای ایجاد تغییرات با توجه به اطلاعات به روز و قابل اعتماد به قراردادهای هوشمند وارد می‌شود. به عنوان مثال، اگر نرخ بهره بالاتر از یک سطح مشخص باشد، بلاک چین می‌تواند قیمت یک دارایی دیجیتال را بر اساس آن اطلاعات تغییر دهد. ماینرهای چین لینک به خاطر داشته باشید که هر کسی می تواند یک گره Chainlink را اجرا کند اگر به تمام تجهیزات مناسب دسترسی داشته باشد.

گره های Chainlink را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

هسته. این گره ها مسئولیت خواندن قراردادهای سطح سرویس (SLA) و پخش جریانی تمام تخصیص ها و جفت های جدید را به آداپتور Chainlink دارند.

آداپتور. این گره ها پل بین گره و داده های خارجی را تسهیل می کنند.

آداپتورها می توانند اطلاعات جدید را برای قراردادهای هوشمند بلاک چین بخوانند و بنویسند. چین لینک (Chainlink) روی کدام بلاک چین اجرا می شود؟ Chainlink از یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم برای ایمن سازی شبکه اوراکل استفاده می کند. با این حال، Chainlink یک قدم جلوتر از اتریوم است، زیرا در حال حاضر از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده میکند. PoS تعیین می‌کند که کدام گره‌ها تراکنش‌ها را بر اساس تعداد توکن‌های لینکی که در شبکه قرار داده‌اند، تأیید می‌کنند. خود اتریوم قصد دارد با آپدیت اتریوم 2.0 به PoS منتقل شود. بخشی از انگیزه برای این امر این است که PoS انرژی کمتری نسبت به اثبات کار (PoW) مصرف می‌کند و همچنین تعداد تراکنش بیشتری را در مدت زمان کمتری به ثبت می‌رشاند.

توکن LINK چیست؟

LINK توکن اصلی چین لینک (Chainlink) است. این یک توکن ابزاری است که برای اهداف مختلف در شبکه استفاده می شود: برای ایجاد انگیزه در دقت داده ها، پایدار نگه داشتن قراردادها و پاداش دادن به گره ها برای کارشان در اعتبارسنجی تراکنش ها. LINK یک توکن ERC-20 است که دارای عملکرد اضافی ERC-223 نیز می‌باشد. این دومی عملکردی به نام “انتقال و تماس” را ارائه می دهد که تعامل با قراردادهای هوشمند را تسهیل می کند. هر چه یک گره توکن های LINK بیشتری داشته باشد، قدرت بیشتری در شبکه PoS دارد. LINK در کنار عملکرد خود به عنوان یک توکن ابزاری، یک ارز دیجیتال قابل معامله است. هرکسی که بخواهد در LINK سرمایه گذاری کند می تواند این کار را در اکثر صرافی های بزرگ از جمله بایننس، کوین بیس، کراکن، جمینی، OKEx، Huobi و بسیاری دیگر انجام دهد.

جمع بندی

چین لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل ضروری است که به بلاک چین هایی مانند اتریوم، شبکه Matic ، Hedera Hashgraph و اکوسیستم Binance اطلاعات بلادرنگ ارائه می دهد. Chainlink یک سیستم امیدوارکننده است که به نظر می رسد به معرفی نوآوری های هیجان انگیز در فضای رمزنگاری و بلاک چین ادامه دهد.

نویسنده: Fateme Zare

12 بهمن 1400

امتیاز دهید

1

68