بلاگ

مقالات

توکن چیلیز (CHZ) چیست؟ | با توکن طرفداری علاقمندان به ورزش آشنا شوید!

توکن چیلیز (CHZ) چیست؟ | با توکن طرفداری علاقمندان به ورزش آشنا شوید!

چیلیز یک ارز دیجیتال است که به علاقه مندان به ورزش اجازه می‌دهد تا تجربیات منحصر به فردی را با تیم‌ های مورد علاقه خود داشته باشند.

چیلیز (Chiliz) با الهام از اجتماعات تیم‌های فوتبال اسپانیا، جایی که اشتراک سالانه به طرفداران امکان دسترسی زودهنگام به بلیط و حق رای باشگاه را می‌دهد، از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند تا نوع جدیدی از تعامل مستقیم بین هواداران و تیم‌های ورزشی مورد علاقه‌شان را فراهم کند.

طرفداران می‌توانند با استفاده از توکن CHZ، رمز ارز بومی تجربه Chiliz، فن توکن‌های تیم های مورد علاقه خود را خریداری کنند. توکن‌های فن را می‌توان از طریق socios.com، پلتفرم مدیریت جمعیت که تجربه Chiliz را تقویت می‌کند، برای CHZ خریداری کرد.

هر تیمی که با Chiliz شریک می‌شود، می‌تواند تجربیات دنیای واقعی را که فن توکن‌هایشان در اختیار دارندگانشان قرار می‌دهد، سفارشی کند. توکن‌های فن همچنین می‌توانند به دارندگان بر تصمیم‌های ارائه‌شده توسط تیم، مانند طرح‌های جدید لباس، آهنگ‌های جشن، نام استادیوم‌ها و در برخی موارد، تصمیم‌گیری در مورد ترکیب اصلی، نفوذ کنند.

قبل از چیلیز، هواداران تنها با تماشای بازی ها یا خرید کالا می‌توانستند با تیم‌های مورد علاقه خود درگیر شوند. چیلیز (Chiliz) و فن توکن‌های مرتبط با آن به طرفداران ورزش حضور فعال در عملیات تیم‌های مورد علاقه‌شان می‌دهد و تأثیر منحصربه‌فردی بر فرآیند تصمیم‌گیری آن دارد.

در همین حال، (چیلیز) Chiliz به فرنچایزهای ورزشی اجازه می‌هد تا از طرفداران خود به روش‌های جدید درآمد کسب کنند و در عین حال تجربیات منحصر به فردی را برای وفادارترین حامیان خود ارائه دهند.

چلیز چیست؟

چیلیز یک ارز دیجیتال برای پلتفرم های ورزشی و سرگرمی است. این به علاقه مندان و معامله گران کریپتو اجازه می دهد تا فن توکن های مارک دار را بخرند و بفروشند. Chiliz ابزارهای مبتنی بر بلاک چین را برای نهادهای ورزشی و سرگرمی فراهم می کند تا به آنها کمک کند تا مخاطبان خود را درگیر کرده و کسب درآمد کنند.

به عنوان مثال، کاربران می توانند فن توکن ها را از تیم ها و سازمان های ورزشی بین المللی، از جمله تیم های فوتبال مانند FC Barcelona، یوونتوس، آث میلان، پاریس سن ژرمن، اتلتیکو مادرید، آ اس رم، گالاتاسرای و بسیاری دیگر خریداری کنند. فن توکن ها از نظر تعداد محدود هستند و قابل تعویض هستند، به این معنی که مالکیت آنها قابل معامله است و قیمت آنها توسط بازار تعیین می شود. توکن های فن را می‌توان برای رای دادن در یک سری از نظرسنجی ها و دریافت تبلیغات و جوایز ویژه در پلتفرم Socios.com استفاده کرد.

چه کسی چیلیز را خلق کرد؟

(چیلیز) Chiliz در مالت مستقر است و توسط مدیرعامل فعلی آن، الکساندر دریفوس، تاسیس شده است. دریفوس یک کارآفرین سریالی است که چندین تجارت را در صنعت سفر و سرگرمی راه اندازی کرده است.

شرکای چیلیز (Chiliz) عبارتند از Sam Li، معاون سابق NBA ،Nicolas Maurer، مدیر عامل تیم ورزش‌های الکترونیکی Vitality، و دکتر DisRespect، یکی از بزرگ‌ترین پخش کننده‌های بازی‌های ویدیویی در جهان.

Chiliz در سال 2018 از طریق فروش توکن خصوصی، که شامل مشارکت FBG Capital ،Binance و OK Blockchain Capital بود، کمی بیش از 66 میلیون دلار به دست آورد.

چلیز چگونه کار می‌کند؟

توکن CHZ هم به عنوان یک توکن ERC20 در بلاک چین اتریوم و هم به عنوان یک توکن BEP2 در زنجیره هوشمند بایننس عمل می‌کند. توکن‌های CHZ را می‌توان از صرافی خود پلتفرم، Chiliz.net، و همچنین از صرافی‌های ارزهای دیجیتال جهانی مانندBinance ،Kraken و … خریداری کرد.

هنگامی که یک طرفدار توکن‌های CHZ را خریداری می‌کند، می‌تواند از آنها برای خرید توکن‌های فن تیم‌های مورد علاقه خود از Socios.com استفاده کند.

ده‌ها تیم و سازمان ورزشی در سرتاسر جهان، از جمله تیم بسکتبال بارسلونا، تیم بسکتبال گلدن استیت واریرز و تیم فرمول 1 استون مارتین کگنیزانت، پیشنهادات فن توکن (FTO) را برای هواداران وفادار خود برگزار کرده‌اند. هر فرنچایز می‌تواند قیمت، عرضه، توزیع و همچنین پاداش‌ها و توانایی‌های ویژه‌ای را که Fan Token فعال می‌کند، سفارشی کند. به عنوان مثال، نمادهای فن را می‌توان برای دسترسی به ملاقات و احوالپرسی انحصاری، یادگاری‌ها و تصمیمات رای گیری مستقیم در جهت هر تیم استفاده کرد.

نکته مهم این است که فن توکن‌ها را می‌توان بر اساس عملکرد تیم سوزاند یا از گردش خارج کرد، به این معنی که نتایجی مانند برنده شدن در بازی‌ها یا کسب امتیاز می‌تواند فن توکن‌ها را کمیاب‌تر و در نتیجه ارزشمندتر کند.

آیا CHZ یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) است؟

Chiliz به لطف مشارکت خود با یک شبکه امن اوراکل غیرمتمرکز، Chainlink، و یک اکوسیستم محصول بلاک چین، Enjin، اکنون می‌تواند NFT‌ها را برای باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی ضرب کند، اما CHZ خود یک توکن غیرقابل تعویض نیست. CHZ در حال حاضر فقط می تواند برای خرید مجموعه های دیجیتالی مانند توکن های فن استفاده شود.

اثبات اعتبار (PoA)

توکن‌های فن در زنجیره جانبی Socios از طریق الگوریتم اجماع اثبات اقتدار ایجاد و تأیید می‌شوند.

Proof of Authority (PoA) متفاوت از سایر الگوریتم‌های اجماع مانند Proof of Work یا Proof of Stake عمل می‌کند، در عوض بر تعداد کمتری از تأییدکننده‌های تأیید شده به جای شبکه توزیع‌شده از گره‌های ناشناس برای حمایت از درستی شبکه تکیه می‌کند.

در حالی که PoA به عنوان یک روش اجماع غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شود، اغلب توسط شبکه‌های بلاک چین که به دنبال مقیاس پذیرتر و کارآمدتر هستند، استفاده می‌شود. Energy Web Token (EWT) و VeChain (VET) نمونه‌هایی از پلتفرم‌های دیگری هستند که از مکانیسم اجماع اثبات اقتدار استفاده می‌کنند.

اوراکل

چلیز (Chiliz) همکاری با شبکه غیرمتمرکز اوراکل Chainlink را اعلام کرده است، سرویسی که داده‌های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند. هدف Chiliz از طریق این مشارکت، ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض منحصر به فرد (NFT) با هدف بزرگداشت رویدادهای خاص مانند نقاط عطف بازیکنان یا پیروزی‌های قهرمانی در زمان واقعی است.

ویژگی ها و مزایای اصلی چیلیز

Chiliz یک دارایی دیجیتال امیدوار کننده برای طرفداران پرشور ورزش و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال است. این امکان را به کاربران می دهد تا Fan Tokens را خریداری کنند که مزایای انحصاری برای آنها فراهم می کند و به حمایت از تیم های ورزشی مورد علاقه آنها کمک می کند.

در مارس 2021، قیمت CHZ تنها در دو هفته به دلیل تبلیغات NFT ،1650 درصد افزایش یافت. به گفته مساری، این به Chiliz اجازه داد تا در سال 2021 به 30 سکه از سریعترین رشد ارزهای دیجیتال تا کنون برسد.

جمع بندی

چیلیز یکی از محبوب ترین توکن‌ها در بازار کلکسیون‌های دیجیتال است. CHZ با بهره مندی از هیاهوی بازار NFT، جایگاه خود را به عنوان یک دارایی دیجیتال برای طرفداران ورزش پیدا کرده است.

با توجه به محبوبیت فزاینده NFT، انتظار می رود CHZ از توسعه بیشتر بازار NFT و همچنین دیجیتالی شدن تعامل طرفداران بهره مند شود. طبق داده های World Atlas، میلیاردها ورزشکار در سراسر جهان وجود دارند که می توانند مخاطبان احتمالی چیلیز باشند. این پروژه به آنها اجازه می دهد تا با خرید کلکسیون های دیجیتال برای CHZ مستقیماً از تیم های مورد علاقه خود حمایت کنند.

در مارس 2021، الکساندر دریفوس، مدیرعامل چیلیز، برنامه‌های شرکت را برای سرمایه‌گذاری 50 میلیون دلاری در گسترش آن در ایالات متحده به اشتراک گذاشت. ورود به چنین بازار بزرگی ممکن است منجر به مشارکت جدید چیلیز با باشگاه ها و تیم های ورزشی آمریکایی شود که احتمالاً مشتریان جدیدی را جذب می کند و تقاضا برای CHZ و همچنین قیمت آن را افزایش می دهد.

نویسنده: Fateme Zare

19 بهمن 1400

امتیاز دهید

0

10