بلاگ

مقالات

جفت ارز دیجیتال چیست؟

جفت ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم جفت ارز 

برای به دست آوردن ارزش ارز پولی مانند یورو، آن را با ارز‌های دیگر مقایسه می‌کنند. نسبت ارزشمندی ارز، برای بازار ارز‌های دیجیتالی، با نام جفت ارز، بیان می‌شود.
هر کشوری با توجه به نوع ارز خود به شکل پولی، از نظر ارزشمندی، تفاوت‌های زیادی با ارز کشور‌های دیگر دارد. بنابراین برای یک جفت ارزی، ارز‌ها به دو شکل، با نام ارز اول و ارز دوم نامگذاری می‌شوند.


جفت ارز دیجیتال چیست؟


مفهوم جفت ارز در معامله ارز‌های دیجیتالی، نسبت به ارز‌های پولی، تفاوت زیادی دارد. در برخی از موارد، امکان عدم تبدیل ارز دیجیتال به پول، برای کاربر وجود دارد.
البته نوسانات بازار ارزهای دیجیتال نگرانی‌های زیادی را برای تبدیل ارز دیجیتال به پول را فراهم می‌آورد. برای از بین بردن این نوع از نگرانی‌ها برای نوسانات بازار، از معاله جفت ارز دیجیتالی نیز می‌توان استفاده کرد. به عبارت دیگر، معامله جفت ارز دیجیتال، همان معامله‌ای که با فروش یک ارز، ارز دیجیتالی دیگری خریداری می‌شود.
در این میان، با فروش یک ارز و خریداری ارز دیگر، دو نوع ارز مبادله شده‌اند. بنابراین به این معامله، با ساختار معامله ارز به ارز یا جفت ارز نیز گفته می‌شود.
به طور مثال، کاربر ارز بیت کوین را می‌فروشد و در قبال آن ارز تتر را دریافت می‌کند. به این صورت، بدون نیاز به خرید و یا اضافه کردن هزینه، یک جا به جایی شکل گرفته است. به کمک معاملات جفت ارز، در هر زمان، با توجه به روند بازار، از ارز‌های دیجیتالی دیگر برای به دست آوردن سود بیشتر استفاده کنید.

جفت ارز در معاملات صرافی والکس


والکس، یکی از توانمند‌ترین فرایند‌های معاملاتی برای ارز‌های دیجیتالی است. در واقع، والکس یک صرافی ارز دیجیتال است. در این صرافی، خرید و فروش ریالی برای بیت کوین و همین طور ارز‌های دیگر وجود دارد.
در حال حاضر در صرافی والکس، رمز ارز موجود برای انجام معامله جفت ارز، ارز تتر است. البته به کار بردن ارز‌های دیگر در برنامه صرافی والکس وجود دارد.


عملکرد جفت ارز چگونه است؟


مفهوم جفت ارز، در دنیای دیجیتال، این امکان را برای ایجاد مقایسه در هزینه‌ها برای ارز‌های دیجیتالی را به وجود می‌آورد. جفت ارز، ارزش گذاری نسبی را برای ارز دیجیتالی به وجود می‌آورد. در بسیاری از صرافی‌ها، گزینه‌های متعددی برای جفت شدن ارز‌ها وجود دارد. ابتدا باید با توجه به ارز رمز‌های موجود در کیف پول دیجیتالی خود، نسبت به جفت ارز، انتخاب درستی را انجام داد.
کاربران، با استفاده از بیت کوین زمان بهره‌مندی از جفت ارز، در صرافی برای بیت کوین را دارند. البته صرافی باید میزان پشتیبانی خود را برای بیت کوین اعلام کند. برخی از صرافی‌ها، از تمامی رمز ارز‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. در کشور‌های دیگر و همین طور ایران، میزان پشتیبانی از رمز ارز‌ها، متفاوت است.نوع‌های متفاوت از ارز
در هر صرافی، جفت ارز‌های متفاوتی وجود دارد. هر جفت نیز با سایر جفت‌های موجود عملکرد یکسانی دارد. البته قیمت ارز‌های موجود برای این نوع از ارز‌ها، بسیار متفاوت است. جفت ارز‌های ایجاد شده برای هر صرافی با توجه به تفاوت قیمت در ارز آن تعیین کننده است.
برای هر جفت ارز، میزان پیشنهاد‌ها و همین طور درخواست‌های مخصوص به آن ارز وجود دارد. البته با توجه به میزان تقاضا، ابتدا باید برای هر معامله‌ای برای جفت ارز، حق بیمه پرداخت شود. البته تمامی موارد بالا، در هر صرافی می‌تواند گزینه‌های کمتر و یا بیشتر دیگری را به خود اختصاص دهد.
بهترین نوع ارز برای معاملات جفت ارز، استفاده از بیت کوین است. بیت کوین، یکی از گزینه‌های بسیار پرسود و استاندارد برای جفت ارز است. در واقع درآمدزایی با بیت کوین یک نوآوری در بازار سرمایه است.

انتخاب بهترین ارز

با انجام تجزیه و تحلیل‌های منظم در رابطه با چندین ارز دیجیتالی مهم، میزان سود دهی آن‌ها به شکل تقریبی به دست می‌آید. معامله گران در این رابطه، از روش تحلیل تکنیکال، برای جفت ارز دیجیتالی و روند رفتار و درک آن استفاده می‌کنند.
انتخاب ارز دیجیتالی مناسب، اقدام اولیه برای به دست آوردن سود بیشتر و جلوگیری از بروز خسارت است. بنابراین قبل از انتخاب جفت ارز، باید آن را تحلیل کرد. با تحلیل درست بر روی جفت ارز، به مطلوب‌ترین نوع ارز دسترسی ساده‌ای شکل می‌گیرد.
محبوب‌ترین نوع ارز‌هایی که انتخاب مناسبی برای جفت ارز می‌باشند شامل:

  • بیت کوین و اتر
  • بیت کوین و لایت کوین
  • تتر و بیت کوین
  • واتر با لایت کوین

1. نکته
یکی از نکات جالب در رابطه با جفت ارز، میزان استقبال کاربران از این شیوه است. با بررسی حجم معاملات در رمز ارز متفاوت و میزان ارتباط آن‌ها با دیگر دارایی‌ها، کمک کننده برای انتخاب ارز مناسب برای معاملات است.
2. نکته
برای به دست آوردن رمز ارز‌های بیشتر برای انجام معاملات جفت ارز، صرافی‌ها در این مرحله بسیار کمک کننده هستند. هر صرافی ارز‌های دیجیتالی جفت ارز را به خوبی می‌شناسد. بنابراین با مراجعه به یک صرافی، تمامی گزینه‌های موجود برای انجام معاملات جفت ارز در یک پلتفرم وجود دارد.
بهترین و بیشترین میزان جفت ارز برای رمز ارز‌های دیجیتالی، از بیت کوین و واتر است. این دو ارز رمز در مرحله جفت ارز دیجیتالی، به شدت در دسترس می‌باشند.


نمونه از معاملات جفت ارز دیجیتالی


ابتدا برای این کار، باید یک بیت کوین و ارز دیجیتالی داشته باشید. با داشتن ارز دیجیتالی بیت کوین، می‌توانید آن را با ارز دیگری با نام واتر معاوضه نمایید. برای این کار، ابتدا باید به صرافی مراجعه نمایید. البته باید به صرافی بروید که از جفت ارز پشتیبانی می‌کند. در این مرحله، یک جفت ارز معاملاتی اتر و بیت کوین را انتخاب می‌نمایید.
در این مرحله صرافی، آگاهی لازم را در رابطه با میزان خرید ارز جفت شده را به شما می‌دهد. به طور مثال: صرافی مشخص کننده خرید شما در ازای یک بیت کوین و دریافت چند اتریوم است. با رضایت کاربر از میزان اتریوم دریافتی، نیم دیگری از بیت کوین نیز با اتریوم معاوضه می‌شود.
به این شکل، جفت ارز، برای ارز‌های دیجیتالی انجام می‌شود. با این حال، دنیای ارز‌های دیجیتالی، فرایند‌های بسیاری گسترده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین با داشتن اطلاعات و دانش بیشتر در این زمینه و کمک گرفتن از اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری بیت کوین باید نسبت به بهره وری از ارز دیجیتالی اقدام نمود.

مزایا و معایب استفاده از جفت ارز

بازار ارزهای دیجیتال دارای نوسانات بسیار شدید می‌باشد. اگر استراتژی شما این است که بیت کوین خود را افزایش دهید باید توجه داشته باشید که با هر بار ریزش یا نوسان در قیمت بیت کوین جفت ارز مربوط به آن از نوسانات بیشتری برخوردار می‌شود و این خود یک ریسک است. زیرا باعث ضررهای چندین برابری می‌گردد.

یکی از مزایای استفاده از جفت ارزها معامله در بازار با عمق بیشتر می‌باشد. مثلا قیمت دلاری برخی توکن‌ها پایین تر بقیه توکن‌ها است. از طرفی هم وقتی جفت ارز آن به بیت کوین در یک سامانه معاملاتی مورد معامله قرار می‌گیرد. به دلیل بالا بودن قیمت بیت کوین نسبت این دو عدد بسیار پایین خواهد بود. در بازار به این نوع توکن‌ها «کم ساتوشی» می‌گویند. منظور از این رمز ارزها آن‌های می‌باشد که نسبت به بیت کوین قیمت بسیار کوچک‌تری را دارند.

نویسنده: Fateme Zare

6 دي 1400

امتیاز دهید

2.5

60