بلاگ

مقالات

وام فلش یا flash loan چیست؟ | همه چیز درباره وام فوری در دیفای

وام فلش یا flash loan چیست؟ | همه چیز درباره وام فوری در دیفای

وام فلش نوع نسبتا جدیدی از وام دهی بدون وثیقه است که در تعدادی از پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مبتنی بر شبکه اتریوم رایج شده است.
این نوع وام‌ها اخیراً خبرساز شده‌اند، زیرا از آن‌ها برای بهره‌برداری از تعدادی از پروتکل‌های آسیب‌پذیر و قابل هک DeFi استفاده شده‌ که منجر به ضرر میلیون‌ها دلاری شده است. با این حال، مدافعان این نوع وام استدلال می‌کنند که وام‌های فلش ابزاری نوآورانه و مفید برای آربیتراژ و معاملات سریع به دنیای مالی معرفی می‌کنند که قبل از بلاک چین امکان‌پذیر نبود.
اکثر ما با وام های عادی آشنا هستیم. وام دهنده به وام گیرنده پول می‌دهد تا در نهایت توسط وام گیرنده به طور کامل بازپرداخت شود. وام دهنده به دلیل جدا شدن موقت از پول خود، مبلغی را از وام گیرنده تحت عنوان کارمزد یا سود دریافت می‌کند.

فرایند در وام‌های فلش نیز مشابه است، اما این وام‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد زیر هستند:


قراردادهای هوشمند:

وام‌های فلش از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند، ابزارهایی که توسط یک بلاک چین فعال می‌شوند و اجازه نمی‌دهند سرمایه‌ها دست به دست شوند (حذف واسطه). در مورد وام فوری یا فلش لون، قانون این است که وام گیرنده باید وام را قبل از پایان معامله بازپرداخت کند، در غیر این صورت قرارداد هوشمند معامله را معکوس می‌کند. – بنابراین مانند این است که وام از ابتدا اتفاق نیفتاده است-


وام بدون وثیقه:

اغلب وام دهندگان از وام گیرندگان می‌خواهند که وثیقه بگذارند تا اطمینان حاصل شود که اگر وام گیرنده نتواند وام را پس دهد، وام دهنده همچنان می ‌واند پول خود را پس بگیرد. اما در وام بدون وثیقه، نیازی به وثیقه نیست. این فقدان وثیقه به این معنی نیست که وام دهنده پول خود را پس نمی‌گیرد. فقط با روشی دیگر جایگزین شده است. به جای ارائه وثیقه، وام گیرنده باید پول را فورا پس دهد، که ما را به نقطه بعدی می‌رساند.


فوری:

معمولاً اخذ و انجام وام یک فرآیند طولانی است. اگر وام گیرنده برای وام تأیید شود، معمولاً باید آن را به طور پیوسته در طی چند ماه یا سال بازپرداخت کند. با این حال، وام فلش آنی است. قرارداد هوشمند برای وام باید در همان معامله ای که قرض داده می‌شود، انجام شود. این بدان معناست که وام گیرنده باید قبل از پایان معامله، که معمولاً چند ثانیه است، از سایر قراردادهای هوشمند برای انجام معاملات فوری با سرمایه قرض گرفته شده استفاده کند.

این نوع وام می‌تواند در موارد خاصی مفید باشد، مانند معامله گرانی که به دنبال سود سریع از فرصت‌های آربیتراژ هستند، زمانی که دو بازار قیمت گذاری متفاوتی برای یک ارز دیجیتال دارند.
پلتفرم وام دهی اتریوم Aave این ایده را در اوایل سال 2020 آغاز کرد. این مفهوم جدید است و هنوز هم پیچیدگی‌های زیادی دارد زیرا هک‌های جدید کاملاً واضح هستند. همانطور که پلتفرم وام دهی اتریوم Aave در مستندات خود می‌گوید:

هیچ قیاس واقعی با وام ‌های فلش وجود ندارد.

سوالات متداول


اتریوم در کجای وام‌های فلش قرار می‌گیرد؟
سرعت و سایر ویژگی‌های منحصربه‌فرد فلش لون توسط اتریوم فعال شده است، که هدف آن گسترش بلاک چین به موارد استفاده دیگر فراتر از تراکنش‌های ساده است. وام‌های فلش یکی از آزمایش‌های محبوب در میان جنبش مالی غیرمتمرکز اتریوم است که جایگزین‌های مالی را بدون واسطه ایجاد کرده است. در عوض، با استفاده از برنامه‌های DeFi، کاربران قرار است کنترل بیشتری بر ابزارهای مالی مانند وام، مشتقات و سایر قراردادها داشته باشند.
مدافعان معتقدند برنامه‌های سبک DeFi می‌توانند کنترل بیشتری بر امور مالی خود در اختیار کاربران بگذارند، برخلاف شرکت‌های بزرگ وال استریت و سایر موسسات مالی سنتی.
اما این دلایل همه را قانع نکرده است زیرا تعداد کمی از معامله گران موفق به کسب بازدهی بالایی از سفته بازی در کوین‌های جدید شده اند.

چرا وام فلش مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

به طور خلاصه، این یکی از راه‌هایی است که به طور بالقوه می‌توانید بدون اینکه پول خود را به خطر بیندازید، به سودهای قابل توجهی دست پیدا کنید.
مواقعی وجود دارد که سرعت ناشناخته وام فلش منطقی است.
از وام‍‌های فلش می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:
آربیتراژ: معامله گران می‌توانند با جستجوی اختلاف قیمت در چندین صرافی مختلف درآمد کسب کنند. فرض کنید دو بازار قیمت پیتزا کوین را متفاوت می‌دانند. قیمت آن در صرافی A 1 دلار و در صرافی B 2 دلار است. کاربر می‌تواند از یک وام فلش استفاده کند و با یک قرارداد هوشمند جداگانه 100 پیتزاکوین به قیمت 100 دلار در صرافی A بخرد، سپس آنها را به قیمت 200 دلار در صرافی B بفروشد. سپس وام گیرنده وام را بازپرداخت می کند و مابه التفاوت را به جیب می‌زند.
معاوضه وثیقه: به سرعت وثیقه پشتوانه وام کاربر را با نوع دیگری از وثیقه تعویض کنید.
کارمزد تراکنش‌های کمتر: به یک معنا، وام‌های فلش به طور معمول چندین تراکنش را به یک تراکنش تبدیل می‌کنند. هر تراکنش هزینه ای دارد، بنابراین وام‌های سریع به طور بالقوه به معنای کارمزد کمتر است.

آیا می توانم با وام فلش درآمد کسب کنم؟
به طور بالقوه، مشروط بر اینکه پروتکلی را که قصد دارید از آن وام بگیرید و سرمایه وام گرفته شده را به آن بفرستید، به طور کامل بررسی کرده باشید. برخی افراد برای کسب درآمد سریع از این نوع وام‌ها استفاده کرده اند. اما همانطور که حملات به وام های فلش نشان داده است، این فناوری قطعاً بدون خطر نیست.
چگونه از وام فلش استفاده کنم؟
وام‌های فلش در انواع پلتفرم‌های وام دهی DeFi مبتنی بر اتریوم مانند Aave و dYdX در دسترس هستند.

اگر وام فلش را پس ندهم چه؟
سپس شما در وهله اول وام دریافت نخواهید کرد.
به یاد داشته باشید که کل وام فلش تنها در یک تراکنش انجام می شود. اگر هر دو طرف، وام دهنده و وام گیرنده، قوانین را رعایت نکنند، وام صادر نمی‌شود. این مزیت قرارداد هوشمند است. اجازه نمی‌دهد پول جابجا شود مگر اینکه شرطی برآورده شود.

بنابراین اگر پول بلافاصله توسط وام گیرنده در معامله بازپرداخت نشود، قرارداد هوشمند به سادگی معامله را معکوس می‌کند و پول را به وام دهنده پس می‌دهد.

وام‌های فلش چقدر امن هستند؟
وام‌های فلش موضوع حملات متعددی بوده است که منجر به ضرر میلیون‌ها دلاری شده است. مجموعه ای از راه‌ها وجود دارد که بازیگران مخرب می‌توانند مکانیسم وام را بازی کنند.
این نشان دهنده یک مشکل گسترده تر با اتریوم و دیفای است. مشکل این است که اگر قراردادهای هوشمند به گونه ای نوشته نشده باشند که دقیقاً همانطور که در نظر گرفته شده اجرا شوند یا اگر داده‌های وارد شده به آنها خراب یا قابل بهره برداری باشد، می‌توانند بازی کنند. اما تکنولوژی جدید است. برخی استدلال می کنند که این نوع مسائل با بلوغ فناوری از بین خواهند رفت، در حالی که برخی دیگر معتقدند این حملات یک چالش دائمی باقی خواهند ماند.

«حمله» وام فلش چگونه کار می کند؟
وام‌های فلش کمتر از یک سال از عمرشان می‌گذرد و قبلاً خط طولانی حملات با ویژگی‌های متفاوت وجود داشته است.
پروتکل معاملاتی و وام دهی اتریوم bZX موضوع یک حمله وام فوری بود که در آن وام گیرنده می‌توانست وام‌دهنده را فریب دهد و فکر می‌کرد که آنها را به طور کامل بازپرداخت کرده است، اما وام گیرنده واقعاً این کار را نکرده بود. این کار با افزایش موقت قیمت استیبل کوینی که برای بازپرداخت وام استفاده می‌شود، انجام شد.
در یکی دیگر از رویدادهای اخیر، یکی از نهادها از وام فلش برای کسب آرای اضافی در رای MakerDAO استفاده کرد که بر کل جامعه تأثیر می گذارد.

در همین حال، محققان علوم کامپیوتر پستی در وبلاگ امنیتی Hacking Distributed نوشتند که در آن برخی از راه‌های حمله به وام‌های فلش «برای سرگرمی و سود» را بررسی کردند.


فلش لون یا Flash Loans گونه‌ی جدیدی از ارائه وام در حوزه امور مالی غیرمتمرکز است. این وام که با فارسی وام سریع، وام لحظه‌ای و وام بدون وثیقه ترجمه شده به کمک قراردادهای هوشمند ایجاد شده و بستری را فراهم کرده تا افراد بدون نیاز به وثیقه، تا میلیون‌ها دلار وام دریافت کرده تا بتوانند از حوزه دیفای کسب ثروت کنند.

نویسنده: Fateme Zare

6 ارديبهشت 1401

امتیاز دهید

0

13