بلاگ

مقالات

چگونه زمان مناسب ورود به بازار ارزهای دیجیتال را پیدا کنیم؟

چگونه زمان مناسب ورود به بازار ارزهای دیجیتال را پیدا کنیم؟

همیشه اولین سوال برای ورود به بازار این است:
الان وقتشه؟ وارد بشم؟ چی بخرم؟ چه قدر بخرم و …

شما برای پیدا کردن زمان مناسب ورود به بازار ارزهای دیجیتال و فعالیت در آن باید پیش بینی و تحلیل بلد باشید.

این سوالات نشان می‌دهد که استراتژی شما تنها چیزی است که در مسیر معاملات کنار شماست و مسئولیت تمام نتیجه‌های شما با استراتژی‌ای هست که از ابتدا توسط خودتون چیده شده.

تحلیل‌های موجود برای پیش بینی بهترین زمان خرید ارز دیجیتال

زمان مناسب ورود به بازار

به طور کلی این تحلیل‌ها را می‌توان به ۳ نوع تقسیم کرد که شامل ۲ نوع اصلی (تکنیکال و فاندامنتال) و یک نوع فرعی (روانشناسی بازار) است.

بهترین روش‌های معاملاتی ارز دیجیتال در سال 2022

تکنیکال:

تحلیل تکنیکال، با استفاده از چارت یا نمودار، و هر آن‌چه که در چارت اتفاق می‌افتد است. یعنی شما در تحلیل تکنیکال، دیگر به اخبار مختلف توجه نمی‌کنید و تنها تمرکزتان بر روی نمودار است. در این نوع تحلیل، انواع خطوط (مقاومت، حمایت، روند)، فیبوناچی، انواع اندیکاتورها (Indicator)، کندل استیک ها و غیره کاربرد دارند.

فاندامنتال:

در فاندامنتال، شما تنها به اخبار مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و غیره توجه می‌کنید؛ چرا که در فاندامنتال تمرکز تنها بر روی اخبار و اتفاقات است.

تحلیل احساسی یا روانشناسی بازار

تمرکز بر روی احساسات مشتریان است. برای فهمیدن این قضیه، شما باید تریدرهای دیگر را بشناسید که این خود تجربه زیادی می‌طلبد. مثلا در نقاطی از بازار که قیمت رند است (مثلا رقم ۱۴۰۰)، بازار مقداری تعلل می‌کند؛ چراکه تریدرها از لحاظ احساسی به اعداد رند کشش بیشتری دارند. پس اگر به چنین موردی برخوردید، بدانید که یا در آن قیمت مدتی ثابت می‌مانید و یا در حول آن قیمت بازار مدتی رینج یا بدون روند خواهد ماند.

بایسته‌های دانستنی تحلیل تکنیکال:

خط روند: روندها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. روند صعودی، روند نزولی و روند افقی یا خنثی. در یک روند صعودی، قیمت در حال افزایش است و سقف و کف جدید بالاتر از سقف و کف قبلی قرار می‌گیرد. روند نزولی دقیقا تعریفی برعکس روند صعودی دارد و در آن قیمت در حال کم شدن است و سقف و کف جدید، پایین‌تر از سقف و کف قبلی قرار می‌گیرد. در روند افقی یا خنثی، قیمت قادر نیست سقف و کف قبلی خود را بشکند و سقف و کف جدید، در محدوده سقف و کف قبلی شکل می‌گیرد.

سطوح مقاومت و حمایت: در سطح حمایت که به سطح Support نیز معروف است، به نظر می‌رسد که تعداد قابل توجهی از تریدرها مایل به خرید یک ارز دیجیتال هستند؛ یعنی آنها اعتقاد دارند که قیمت در این سطح کنونی برای خرید مناسب است و بنابراین به دنبال خرید در آن قیمت هستند. سطح مقاومت یا Resistance دقیقا بر عکس این است؛ ناحیه‌ای که بسیاری از فروشندگان صبورانه منتظر آن هستند و در واقع یک سطح فروش را شکل می‌دهد. هر زمانی که یک ارز دیجیتال به آن سقف می‌رسد، با عرضه بسیار مواجه می‌شود و قیمت برمی‌گردد.

شناخت اندیکاتور میانگین متحرک: اندیکاتور میانگین متحرک یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال است. این ابزار به منظور شناخت روند قیمت بازار و همچنین شناسایی صحیح سطوح حمایت و مقاومت در نمودار قیمت استفاده می‌شود.

حجم معاملات: در تحلیل تکنیکال، حجم معاملات نقش مهمی در شناسایی روندها بازی می‌کند. روندهای برجسته، معمولا همراه با حجم ترید بالا هستند و این در حالی است که روندهای ضعیف همراه با حجم ترید پایین هستند.

اندیکاتورهای تکنیکال:

اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی: فیبوناچی اصلاحی بر اساس توالی اعداد است و دانشمندی به نام لئوناردو فیبوناچی در حدود ۷۰۰ سال قبل آن را کشف کرده است. فیبوناچی اصلاحی ابزاری است که توسط تحلیلگران تکنیکال و تریدر‌ها برای پیدا کردن نواحی مقاومت و حمایت در یک نمودار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نسبت‌های فیبوناچی به صورت درصدی استفاده می‌شود.

اندیکاتور Ichimoku Cloud: این اندیکاتور نواحی حمایت و مقاومت قدرتمند را نشان می‌دهد و می‌تواند برای پوزیشن های کوتاه مدت و دراز مدت در ترید edge to edge اهداف را نشان دهد. این اندیکاتور نواحی انفجار قیمت را نشان می‌دهد و می‌تواند به شما در مورد میزان قطعیت یک پوزیشن کمک کند. به طور خلاصه، می‌توان گفت که استفاده از این اندیکاتور درست مانند استفاده از نسخه کامل‌تری از میانگین متحرک نمایی است.

اندیکاتور RSI : اندیکاتور RSI یک نوسان‌گر شتاب است که سرعت و تغییر حرکات قیمت را اندازه‌گیری می‌کند. به بیان ساده‌تر، تریدرها از این اندیکاتور برای تشخیص خرید بیش از حد (FOMO) و یا فروش بیش از حد یک دارایی (FUD) استفاده می‌کنند.

زمان مناسب ورود به بازار

البته تریدرهای حرفه‌ای برای اینکه از یک نمودار به شکل درست استفاده کنند و بتوانند به درستی نواحی اصلی روند را مشخص کنند از نطریه امواج الیوت نیز استفاده می‌کنند. نظریه امواج الیوت برای توصیف حرکت قیمت‌ها در بازارهای مالی تهیه شده است که در آن الگوهای تکراری و موج‌های هندسی را می‌توان مشاهده و شناسایی کرد.

خواندن درست یک نمودار و آشنایی با مفهوم کندل استیک برای هر تحلیل تکنیکال و یافتن بهترین زمان خرید ارز دیجیتال بسیار مهم است. بعد از آشنایی با این مفاهیم نیز باید انواع کندل استیک‌ها را بشناسید.

بایسته‌های دانستنی تحلیل فاندامنتال:

حجم بازار : حجم بازار از ضرب تعداد کوین در گردش یک پروژه در قیمت آن کوین بدست می‌آید. مارکت کپ، معمولا اولین فاکتور در تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال است. حجم بازار پارامتر مهمی است زیرا مقدار سرمایه موجود در بازار یک ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

تعداد کل کوین‌ها یک رمز ارز: این مشخصه از طریق قانون عرضه و تقاضا بر قیمت هر ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارید زیرا هرچه تعداد کمتر باشد یعنی میزان عرضه کم و در صورت تقاضای آن شاهد رشد قیمت خواهیم بود. بهترین مثال بیت کوین است که تنها ۲۱ از آن وجود دارد.

حجم معاملات: حجم معاملات هم در تحلیل تکنیکال و هم در تحلیل فاندامنتال بسیار مهم است، هنگامی که ارز دیجیتال حجم معاملات بالایی داشته باشد، بدان معنا است که بسیاری از افراد بر روی این ارز دیجیتال فعال هستند. شما  می‌توانید حجم معاملات را در صرافی‌های ارز دیجیتال یا سایت‌هایی نظیر کوین مارکن کپ بررسی کنید.

کاربرد: کاربرد یک ارز دیجیتال در میزان ارزش آن بسیار مهم است. البته نمی‌توان گفت که این عامل به تنهایی می‌تواند در قیمت یک رمز ارز تاثیر باشد ولی یکی از عوامل فاندامنتال مهم آن محسوب می‌شود.

نقشه راه: نقشه راه یا وایت پیپر یکی از اجزا جدایی ناپذیر ارزهای دیجیتال است. البته که خواندن آن برای همگان کار آسانی نیست، اما نقشه راه خوب، پر جزییات و جامع است و مشخصا بیان می‌کند چه چیزی و در چه زمانی انجام شده و یا انجام خواهد شد. نقشه راه هرچه جزییات بیشتری ارائه دهد، بهتر است.

توسعه دهندگان و موسسان: بررسی تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال باید بخش مهمی از تحلیل فاندامنتال باشد. متاسفانه دنیای ارز دیجیتال، افراد متقلب بسیار زیادی را به خود جلب کرده است که فقط برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران حاضرند به طور آشکار و عمومی، دروغ بگویند. نکته دیگر در مورد تیم موسس یا توسعه‌دهنده یک پروژه این است که سهم تیم توسعه از کل توکن‌ها یا کوین‌های آن شبکه چقدر است؟ این نکته نشان می‌دهد که این پروژه واقعا غیرمتمرکز است یا کنترل آن در دست عده‌ای خاص است.

کلام آخر

برای یافتن زمان مناسب ورود به بازار باید به نکات زیادی دقت کرد و از انواع تحلیل‌ها بهره برد.

با این حال هرکسی که به خوبی آموزش ببیند می‌تواند در بازار ارزهای دیجیتال موفق شود.

نویسنده: Zahra behbahani

27 بهمن 1400

امتیاز دهید

1

6